ZZP w Holandii to skrót od Zelfstandige Zonder Personeel, który oznacza samozatrudnienie bez personelu. Jest to więc możliwość zatrudnienia skierowana do osób chcących prowadzić działalność gospodarczą w Holandii lub wykonywać dany zawód jako osoba samozatrudniona. Jak to zrobić? Jakie należy spełnić wymogi? Czy niezbędny jest meldunek na miejscu? Na te pytania odpowiemy poniżej.
Wymagania do ZZP
Jest to tak naprawdę standardowa procedura zakładania działalności gospodarczej z tą różnicą, że w Holandii. Co więc musimy zrobić?
1. Ustalić, jaki rodzaj działalności zamierzamy wykonywać, a więc czy będą to usługi, sprzedaż czy produkcja. Jeszcze przed spotkaniem rejestracyjnym należy ustalić adres, pod którym działalność będzie posiadała swój adres prawny figurujący w rejestrze. To ostatnie oznacza, że konieczne jest, aby właściciel nieruchomości bądź lokalu posiadał prawo podnajmu oraz wydał zgodę. O rejestracji pod adresem dowie się wchodząc w elektroniczną dokumentację swojej nieruchomości.
2. Wymyślić unikalną nazwę dla swojej firmy.
3. Umówić się na spotkanie w KvK, czyli Holenderskiej Izbie Handlowej.
Dowiedz się więcej: Jednoosobowa działalność gospodarcza w Holandii. Czym jest ZZP i jak ją otworzyć?
Powyższe wytyczne są ogólne, a praca na ZZP będzie wymagała od nas posiadania konta firmowego do odbierania, wysyłania i księgowania płatności firmowych oraz wykazania, że przepracowaliśmy w roku przynajmniej 1225 godzin dla swojej firmy. Wymóg posiadania holenderskiego konta bankowego nie jest warunkiem koniecznym dla założenia działalności, niemniej jednak trudno będzie bez niego funkcjonować. W realiach jego założenie jest coraz trudniejsze dla osób bez meldunku w Niderlandach. Poza tym taki rodzaj zatrudnienia stawia przed nami wymagania reklamowania własnej firmy, posiadania pełnego ekwipunku do prowadzenia działalności oraz wykonywanie zleceń dla co najmniej trzech zleceniodawców w skali roku. W przypadku niektórych działalności może pojawić się konieczność przedstawienia, na przykład, świadczeń zdrowotnych czy innych dokumentów.
ZZP bez meldunku – czy jest możliwe?
Meldunek to nic innego jak posiadanie adresu pobytu stałego lub czasowego danej osoby. Według prawa w Holandii można przebywać do 4 miesięcy bez meldunku, a po upływie tego czasu należy w gminie złożyć odpowiedni wniosek.
Czy możliwe jest więc zarejestrowanie działalności ZZP bez uprzednio zgłoszonego meldunku?
Rejestracja działalności odbywa się poprzez Holenderską Izbę Handlową, a zaczyna się na stronie internetowej. Na początku należy poprawnie wypełnić formularz, a następnie umówić się w KvK na spotkanie w celu zarejestrowania działalności. Na miejscu urzędnik decyduje, czy rozpatrzyć sprawę pozytywnie czy negatywnie. Jeśli wynik będzie pozytywny, od razu otrzymujemy numer identyfikacyjny naszej firmy.
Inaczej sprawa wygląda z numerem BTW (odpowiednik podatku VAT). Numer VAT w ciągu 14 dni dostaje na adres wyłącznie osoba zameldowana w Holandii. W przypadku rejestracji działalności pod adresem biura wirtualnego (np. FBS24) bądź nie zameldowanych na stałe w Niderlandach, możemy spodziewać się otrzymania wniosku z pytaniami szczegółowymi dotyczącymi naszej działalności gospodarczej. Formularz taki wypełnia zwykle księgowa. Najlepiej, aby była to osoba doświadczona, co pomoże uniknąć błędów, których korekta jest czasochłonna i ma duży wpływ na proces uzyskania numeru BTW.
Flex Business Services proponuje w swoim pakiecie CHECK-IN FLEX usługę aktywacji numeru BTW. Można też zamówić ją jako usługę dodatkową dla klientów, którzy podpisali podstawowy pakiet ECONOMY FLEX w kwocie 150 EUR/netto.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz