Po wykończeniu domu nadchodzi czas na zagospodarowanie działki oraz wykonanie podjazdu. Jeszcze do niedawana ogromną popularnością cieszyła się kostka, ale dziś do łask wraca podjazd z kamienia, który ma wiele zalet. Jak wykonać taki podjazd i jakie są jego zalety?

Podjazd z kamienia – zalety i wady

Podjazd z kamienia z roku na rok cieszy się coraz większą popularnością. Nie ma się czemu dziwić! Jest to tanie i bardzo praktyczne rozwiązanie.

Podjazd z kamienia jest również rozwiązaniem ekologicznym. Nie ma problemu z deszczówką, która wnika w głąb ziemi i nawadnia ją. Zaletą podjazdu z kamieni jest jego uniwersalny wygląd. Kamienie idealnie komponują się z architekturą tradycyjną, jak i nowoczesną. Podjazd z kamieni świetnie sprawdzi się jako wykończenie posesji przy domu nowoczesnym, rustykalnym czy drewnianym, który jest niezwykle urokliwy.

Decydując się na podjazd z kamienia, należy pamiętać, że trzeba o niego odpowiednio zadbać. Po zimie należy uzupełnić kruszywo oraz ubić ponownie podjazd. Ważne jest również systematyczne usuwanie chwastów oraz zagrabianie podjazdu.

Jakie materiały wykorzystać?

Decydując się na podjazd z kamienia, należy wybierać kruszywa o nieregularnych i ostrych krawędziach, dzięki temu będą się one dobrze klinowały i zagęszczały, co sprawi, że powierzchnia będzie trwała. Najczęściej wybierany jest tłuczeń, kliniec, grys czy miał kamienny.

Budując podjazd z kamienia, można również wykorzystać żwir. Ważne jest, by nie był to żwir rzeczny, który ma zaokrąglone krawędzie. Warto wykorzystać kruszywa granitowe, bazaltowe lub porfirowe.

Budując podjazd z kamienia należy pamiętać, że powinien on mieć 3 warstwy. Dwie pierwsze mają na celu stworzenie stabilnego podłoża, trzecia jest dekoracyjna. Wybierając ostatnią warstwę można kierować się względami estetycznymi. Wapienie mają kolor szaro-niebieski, dolomity popielato-żółte, a podjazd porfirowy będzie brązowo-różowy. Można również zdecydować się na grys ozdobny, który będzie miał niecodzienne barwy, trzeba jednak pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe.

Kupując kruszywo na podjazd warto skorzystać z oferty pobliskich składów, które oferują materiał w dobrej cenie, często także z możliwością dostawy w miejsce wskazane przez klienta.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

17 + 1 =