Pracą na wysokości nazywa się czynności wykonywane na poziomie przynajmniej 1 m nad podłożem. Praca ta może być wykonywana między innymi na drabinach, stropach, kominach, rusztowaniach i konstrukcjach budowlanych. Oprócz tego pracą niebezpieczną nazywa się wykonywanie czynności na słupach, masztach, czyt też konstrukcjach wieżowych. Mimo wysokiego położenia pracownika praca na platformie z osłoną wysokości 1,5 m znajdującą się z każdej strony nie jest już w świetle prawa pracą na wysokości, gdyż osłona skutecznie uniemożliwi pracownikowi upadek.

Prace wykonywane na wysokości

Pracownicy uprawnieni do pracy na wysokościach powinni mieć odbyte specjalne kursy BHP przedstawiające szczególne warunki tego rodzaju pracy, posiadać orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań do wykonywania pracy na wysokości oraz mieć w skierowaniu na badania wysokościowe adnotację, czy ma to dotyczyć wysokości poniżej, czy powyżej 3 m. Oprócz tego powinni mieć zagwarantowane bezpieczeństwo, jakim jest sprzęt do pracy na wysokości na przykład firmy RatWork. Ostatnim istotnym punktem jest zaznajomienie pracownika z ryzykiem, jakie nosi za sobą praca powyżej 1 m.

Jak chronić się podczas pracy na wysokości

Praca powyżej 1 m wiąże się w możliwością wypadku i niekiedy nawet śmierci. Odpowiednie zabezpieczenie przez niechcianymi sytuacjami powinno zapewnić szkolenie i specjalistycznych sprzęt. Podczas prac związanych z myciem okien na wysokim budynkach odpowiednim taki sprzętem będą wysokiej jakości uprzęże z linkami odpowiednio przymocowanymi do podłoża podtrzymującego, czy też lina z szelkami i specjalnym pasem biodrowym.

Pracownicy wypełniający swoje obowiązki na wysokości nie mogą przyjmować pozycji zagrażających ich życiu, które mimo zastosowanych zabezpieczeń mogą spowodować nieszczęście – wychylanie się za zabezpieczające barierki, czy też złe założenia pasów, czy też szelek bezpieczeństwa to skrajna nieodpowiedzialność – w takim przypadku nie ważna jest jakość sprzętu, tylko zachowanie człowieka, który nie umie z niego korzystać mimo przejścia odpowiedniego przeszkolenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

three + 13 =