Wybór klatki dla chomika – czym się kierować, na co uważać

Chomik to mały, uroczy gryzoń, którego utrzymanie nie wiąże się ani z wysokimi nakładami finansowymi, ani z czasochłonnością jeśli chodzi o opiekę. Właściciele tych słodkich czworonogów nie powinni jednak myśleć, że ich potrzeby można chociaż w minimalnym stopniu bagatelizować. Szykując wyprawkę dla nowego członka rodziny pierwsze, na co zwrócić należy swoją uwagę to klatka. Powinna mieć wielkość przynajmniej 40×60 cm i pręty, których rozstaw będzie odpowiadał wielkości małego pupila.

Najpopularniejsze rasy chomików

Właściciele sklepów zoologicznych uważają, że najchętniej kupowane są chomiki dżungarskie – są niewielkie, cechują się bardzo ładnym umaszczeniem, rzadko chorują i w porównaniu z innymi przedstawicielami swojego gatunku żyją statystycznie najdłużej, bo nawet trzy lata. Większe są chomiki syryjskie, które swoimi gabarytami mogą przypominać niewielką świnkę morską. Wśród innych, mniej popularnych ras można wyróżnić:

  • chomika Roborowskiego
  • chomika Campbella
  • chomika chińskiego

Jaka powinna być klatka?

O wielkości i prętach już wiemy, dlatego kolejną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę jest bezpieczeństwo naszego podopiecznego. Warto zauważyć, że tańsze klatki mogą być niedopracowane a wokół prętów często pojawiają się ostre krawędzie, które mogą okazać się niebezpieczne. Chomiki wciąż się wspinają i uwielbiają świetną zabawę, a z tego powodu niejednokrotnie dochodziło już do licznych wypadków – na przykład uszkodzenia łapek, oczu czy tułowia. W skrajnych przypadkach warzący około 40g gryzoń może nie przeżyć bliskiego spotkania z ostrym prętem.

Tukan24.pl - klatka dla chomikaWspomnieliśmy już, że chomiki z natury wprost uwielbiają się bawić, dlatego warto zadbać o to, aby wewnątrz klatki znalazło się miejsce na zabawki. Najważniejszy wydaje się być kołowrotek, ale to oczywiście nie wszystko, co można znaleźć w ofercie sprzedawców sklepów zoologicznych.

Szerokość prętów powinna również pozwalać na łatwy montaż poidełka oraz ewentualnie karmników. Świadomi bezpieczeństwa i zdrowia swojego podopiecznego właściciele pod żadnym pozorem nie powinni dopuszczać tego, aby w pożywieniu lub wodzie chomika znalazły się jakiekolwiek zanieczyszczenia w tym również jego fekalia.

Chomiki są stworzeniami nocnymi, dlatego łatwo można zaobserwować, że w ciągu dnia niemalże cały ich wolny czas zajmuje sen. Nocą jednak przychodzi czas na frywolną zabawę, dlatego wiedząc, że nie wypuszczamy swojego podopiecznego poza klatkę i nie spędzamy z nim swojego wolnego czasu powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewnić mu jak największą przestrzeń. To ważne dla komfortu życia oraz prawidłowego rozwoju, który ostatecznie decyduje także o żywotności gryzonia.

Na koniec jeszcze kilka słów o materiałach, z których powinna być wykonana dobrej jakości klatka. Dobrze, kiedy spód można rozmontować, wówczas łatwiej utrzymać go w czystości. Dobrze sprawdzi się w tym miejscu również plastik albo inne tworzywo sztuczne. Pręty z kolei powinny być wykonane ze stali nierdzewnej, dzięki czemu klatka będzie długo cieszyła się nienagannym stanem.

Brak możliwości komentowania.