Wszystko co powinieneś wiedzieć o zużyciu sprzęgła

Objawy zurzycia sprzęgła

Każdy samochód, nawet najlepszej jakości ma swoją żywotność i takie części, które szybko zużywają się w eksploatacji. Wśród nich jest właśnie sprzęgło.

Zużycie sprzęgła wskazuje nie tylko na wiek samochodu, ale na jego zużycie i umiejętności kierowcy. Przy agresywnej jeździe będzie się ono zużywało o wiele szybciej. Jeśli przyjdzie nam zastanawiać się nad kupnem samochodu, gdzie zużycie sprzęgła jest znaczne, lepiej się poważnie zastanowić, bo oznacza to, że kierowca raczej nie dbał także o inne części samochodu, którego zakup może się skończyć wymianą klocków hamulcowych, wahaczy, skrzyni biegów, a nawet silnika.

Jak rozpoznać wyeksploatowany samochód? Jakie są objawy zużycia sprzęgła?

Po pierwsze, sama jego praca wskaże nam, czy jest w dobrym stanie, czy też nie. Twardy, sztywny pedał sprzęgła jest sygnałem, że jest coś nie tak. Praca pedała może być także nieodpowiednia z tego względu, że nie będzie dynamiki jego pracy, czyli puszczając powoli pedał nie zauważymy żadnego efektu, aż do momentu, gdy prawie całkowicie go puścimy, wtedy nagle samochód ruszy.

Zdarza się, że biegi nie wchodzą. Wbrew pozorom może to nie być problem ze skrzynią biegów, ale ze sprzęgłem, a jako mechanizmy połączone, będą one na siebie oddziaływać.

Kiedy coś szumi w okolicy skrzyni biegów. Kiedy łożysko sprzęgła jest uszkodzone może ono odpowiadać niezidentyfikowane dźwięki z okolic skrzyni biegów.

Zaburzenie przełączania biegów. Zużyte sprzęgło może powodować, że dany bieg nie wejdzie, albo po jego włączeniu i zwiększeniu obrotów nie zauważymy przyspieszenia samochodu, co wiąże się z uszkodzeniem tarczy sprzęgła.

Kolejnym z możliwych objawów zużytego sprzęgła jest szarpana niepłynna jazda, która wpływa znacznie na komfort prowadzenia samochodu.

Objawy zużycia sprzęgła są nie tylko związane z samą dynamiką jazdy, ale także z czystą estetyką, w postaci nieprzyjemnego zapachu w kabinie.

Warto zwracać uwagę na powyższe objawy przy kupnie samochodu i zawsze wymagać jazdy próbnej, która nie będzie krótką przejażdżką po placu, ponieważ część objawów nieprawidłowego funkcjonowania samochodu uwidoczni się dopiero podczas jazdy pod górkę, czy w innych bardziej wymagających warunkach.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + 13 =