Doradca podatkowy jest specjalistą, który zaliczany jest do zawodów zaufania publicznego. Zawód ten powstał stosunkowo niedawno, a pierwsi doradcy pojawili się dopiero w 1997 r. Warto zaznaczyć, że aby zostać doradcą podatkowym, trzeba mieć wiedzę specjalistyczną i doświadczenie odnośnie do prawa podatkowego.

Kim jest doradca podatkowy i w czym może pomóc?

Doradca podatkowy jest przede wszystkim zawodem zaufania publicznego, który zajmuje się szerokim doradztwem w zakresie prawa podatkowego. Tak więc trudno wymienić wszystkie obszary zainteresowań doradcy podatkowego, ponieważ profesja ta łączy wiedzę prawniczą z wiedzą księgową oraz finansową. Najogólniej doradca podatkowy wykonuje takie zadania jak przygotowywanie różnych dokumentów dotyczących prawa podatkowego, obliczanie podatków oraz sporządzenie deklaracji podatkowych czy przeprowadzanie przeglądów podatkowych. Oczywiście każdy obywatel ma obowiązek płacenia podatków, a samo prawo podatkowe jest dość skomplikowane. Wypełnianie zeznań podatkowych czy też wyliczenie podatku wymaga zawsze skupienia i koncentracji. Jeśli nie jesteśmy, w stanie sami uzupełnić różnych formularzy, warto wtedy skorzystać z pomocy i udać się do doradcy podatkowego. Pomoże on klientowi sporządzić wszelkie deklaracje i zeznania, jak również prowadzić księgi podatkowe i inne ewidencje. Naturalnie może on także udzielić porady i wyjaśnienia dotyczące prawa podatkowego nie tylko płatnikom, ale również inkasentom. Doradca podatkowy zakres usług obejmuje także aspekty działalności gospodarczej.

Kiedy skorzystać z usług dorady prawnego?

Niejasne oraz niezrozumiałe przepisy prawa podatkowego powodują, że coraz więcej osób korzysta z usług doradcy podatkowego. Dzięki zwróceniu się o pomoc do specjalisty możliwe jest uniknięcie wielu błędów i poważnych konsekwencji wynikających z braku wiedzy podatnika. Z usług doradcy podatkowego należy skorzystać, wtedy gdy jest konieczność wypełnienia zeznań podatkowych i deklaracji ZUS. Ponadto pełni on funkcję pośrednika pomiędzy klientami, a urzędnikami.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

16 + nineteen =