W dobie XXI wieku, kiedy coraz większą rolę odgrywają komputery, internet oraz komunikacja tą drogą, ciężko wyobrazić sobie dom czy biuro bez prądu. Jesteśmy do prądu tak przyzwyczajeni, że stawiamy go na równi z wodą czy powietrzem.

Nadal, mimo postępu cywilizacyjnego, trudno wyobrazić sobie sytuację, w której prąd znika na zawsze i go nie ma – dlatego potrzebni nam są elektrycy – ludzie, dzięki którym nasz sprzęt może dalej „hulać”, a my pracować i się bawić.

W Krakowie, zwłaszcza w starym budownictwie problemy z instalacją elektryczną pojawiają się bardzo często. Kiedy przy wkładaniu wtyczki do gniazdka zaczyna nas kopać prąd i przechodzi iskra, wtedy najwyższy czas zawołać elektryka, by sprawdził, czy wszystko jest w porządku.

Innym popularnym problemem obecnym jednak nie tylko w starych kamienicach, ale i budynkach nowszych generacji, jest „wywalanie” korków.

Korki to inaczej bezpieczniki – kiedy w instalacji powstaje spięcie, korki wyłączają dopływ prądu do mieszkania, co chroni przed przepalaniem się instalacji oraz w konsekwencji, przed pożarem.

Warto, zanim samodzielnie zaczniemy w nich grzebać, zorientować się, czy u sąsiada również jest awaria prądu. Jeśli tak, wezwijmy pogotowie elektryczne. Jeśli prądu nie ma tylko u nas, możemy, zwłaszcza korki nowego typu można naprawić samemu.

Repertuar tego, co możemy zrobić w związku z elektrycznością w domu kończy się właściwie na wymianie bezpieczników i żarówki. Bezpieczniki starego typu najlepiej zostawić w spokoju i nie naprawiać ich kawałkami znaleźnego druta, czy innymi domowymi sposobami, zostawić sprawę fachowcowi, który będzie wiedział, co zrobić.