Jeszcze do niedawna w praktycznie każdym mieszkaniu – zwłaszcza ty mniejszym – można było znaleźć wersalkę, która za dnia służyła jako miejsce do przyjmowania gości i siedzenia, zaś nocą pełniła funkcję łóżka. Dziś jest nieco inaczej, bo wiele osób inwestuje czas i pieniądze w stworzenie osobnej sypialni z wygodnym łóżkiem opartym budową na ramie i materacu.

Nadal jednak popularnością cieszą się rozmaite sofy, które ustawiamy szczególnie chętnie w pokojach gościnnych czy salonach. Czy jednak konieczne jest, aby taka sofa posiadała funkcję spania? Jest to dość dyskusyjna kwestia, głównie z uwagi na to, że wiele osób nie widzi potrzeby rozkładania sofy, dysponując dodatkową powierzchnią do snu. Czasami jednak taka sofa może być dobrą inwestycją.

Czy to widać?

Podstawowym pytaniem, które powinniśmy sobie zadać, jeśli kierują nami przede wszystkim względy estetyczne, jest oczywiście – czy widać, że sofa posiada funkcję spania? Zazwyczaj nie, zwłaszcza jeśli wybierzemy droższy model na nóżkach, do złudzenia przypominający klasyczną sofę stosowaną w salonach, jedynie jako miejsce do siedzenia. Pierwsza różnica polega przede wszystkim na ciężarze, bo sofa z funkcją spania zdecydowanie jest o wiele cięższa i trudniejsza zarówno w przeniesieniu, jak i przesunięciu podczas porządków. Jednocześnie jednak przeważają tutaj również względy praktyczne – wiele zależy od wykorzystanego systemu rozkładania oraz rozmiaru sofy. W przypadku tej narożnej różnica w ciężarze jest wielka, ale już w przypadku klasycznej – nie tak duża, aby móc zadecydować na niekorzyść tego rozwiązania.

Zalety sofy z funkcją spania

Wiele osób decyduje się na sofy z funkcją spania przede wszystkim z uwagi na ich zalety wynikające z funkcjonalności tego rozwiązania. Choć sofy takie bywają nieco droższe, to jednocześnie są bardzo praktyczne i dają często dodatkową przestrzeń do schowania niezbędnych rzeczy, m.in. zapasu pościeli na wypadek przyjazdu gości czy po prostu ubrań spakowanych w torby próżniowe. Co więcej, nadal sofa tego rodzaju gwarantuje dodatkowa powierzchnię do spania, dzięki czemu możemy zapewnić gościom wygodne miejsce noclegowe na wypadek, gdyby musieli u nas zostać. Bardzo często sofy takie są również bardziej zróżnicowane pod kątem dostępnych materiałów, kształtów czy rozmiarów. Ich cena jest wyższa, ale jednocześnie nie na tyle wysoka, aby inwestycja była np. podwójna. Coraz częściej sofy tego rodzaju dostępne są również w zestawach z fotelami, co jeszcze kilkanaście lat temu było raczej rzadkością.

Sofy rozkładane i nie tylko znajdziemy w ofercie sklepu Designer.ski