Jeżeli planujemy wziąć ślub za granicą przed przystąpieniem do przygotowań musimy dopełnić kilku formalności. Przede wszystkim trzeba wyrazić chęć zawarcia związku małżeńskiego w konsulacie, pamiętajmy, że jesteśmy zobowiązani zrobić to nie później niż  dwa miesiące przed planowaną data ślubu.

Ślubne formalności

Z urzędu stanu cywilnego trzeba będzie pobrać odpowiednie zaświadczenie o zdolności prawnej do zawarcia związku małżeńskiego za granicą (opłata ok. 35 zł.), które trzeba przedstawić w Wydziale Konsularnym, w celu uzyskania jego uwierzytelnionego tłumaczenia (opłata ok. 40 zł.) Ślubu poza granicami kraju może udzielić nam polski konsul lub urzędnik (niekoniecznie polski) stanu cywilnego. Dokumenty potrzebne do zawarcia związku małżeńskiego to dowód osobisty. Po zawarciu małżeństwa powinniśmy otrzymać wpis poświadczający w polskich aktach, które zostaną wysłane do kraju automatycznie lub będziemy zobowiązani dostarczyć je osobiście do właściwego urzędu stanu cywilnego.

Decydując się na organizowanie ślubu za granicą trzeba pamiętać o zabraniu ze sobą paszportu i dowodu osobistego oraz biletach. Ponieważ wyjazd zazwyczaj planujemy dzień przed ceremonią spakujmy walizki  parę dni wcześniej, tak abyśmy na pewno niczego nie zapomnieli.

Wesele w pałacu?

Prócz tego warto zadbać oto aby ślub odbył się w wyjątkowym miejscu. W wyjątkowym sytuacjach możemy zadbać oto aby „oficjalna” impreza weselna odbyła się w naszym kraju gdzie zapewne byłoby znacznie więcej gości. Idealnym miejscem na taką imprezę jest na przykład Pałac Domaniowski gdzie impreza zostanie zorganizowana w profesjonalny sposób.

Polecam także artykuł:

Najsławniejsi celebryci i ich wesela w pałacach.