Slang kierowców

Jesteś początkującym kierowcą. Montujesz CB radio, potem antenę CB, licząc na najświeższe informacje dotyczące sytuacji na drogach i ewentualną pomoc w razie kłopotów. Okazuje się jednak, że nie rozumiesz wszystkich informacji, jakie przyjdzie ci przez CB radio usłyszeć. Czemu? Dobrze jest zaznajomić się na początek z często stosowanym prze kierowców slangiem.

Zasady

Przed skrótem najważniejszych elementów slangu z CB radia kilka słów o powszechnie panujących zasadach. CB radiem nie posługują się tylko jeżdżący samotnie kierowcy ciężarówek, lecz także rodziny z dziećmi wyjeżdżającymi właśnie na wakacje. Dlatego w dobrym tonie jest utrzymanie kultury wypowiedzi i unikanie wyrażeń uznawanych za niecenzuralne. Dobrze widziane są również zwroty grzecznościowe – przepraszam, dziękuję, koledzy itp. Osoby niestosujące się do tych podstawowych zasad najlepiej ignorować. Jeżeli pytamy o drogę w dobrym tonie jest od razu poinformować o sytuacji na trasie, jaką zdążyliśmy już pokonać. Jeżeli dopiero co wyjechaliśmy również o tym poinformujmy.

Kilka podstawowych zwrotów ze slangu

Slang kierowców używających CB radia jest dość rozbudowany i trudno tu podać wszystkie funkcjonujące określenia i skróty. Jest to więc przegląd tylko kilku szczególnie przydatnych.

Pod pojęciami smerfy, miśki, misie funkcjonują w slangu policjanci.

Hulajnoga – to policjant na motorze lodówa, miśkowóz – radiowóz, a suszara – kontrola prędkości. Innych użytkowników CB radia określa się jako kolegów, podczas rozmowy można im życzyć „szerokości i przyczepności” czyli szerokiej i dobrej drogi. Fotograf lub śmietnik to stacjonarny radar. Erka na bombach to jadąca na sygnale karetka, tymczasem radiowóz na sygnale to dyskoteka. Motocykliści określani są jako dawcy, a dziewczyny stojące na trasie to hostessy, grzybiarki lub strażniczki lasu. Kolarz to rowerzysta, kino objazdowe to radiowóz z fotoradarem, a oczko to kierunkowskaz. Muchomory to autostopowicze, pielgrzym/mrówka to nauka jazdy, a lemoniada to paliwo. Mianem wahadełka określa się wahadłową organizację ruchu, a wylociku – drogę wlotową lub wylotową z danego miasta.

Istnieje jeszcze wiele innych określeń, wyżej wymienione powinny jednak wystarczyć na początek.

Kody

Poza slangiem dość często stosowane są również kody liczbowe. Do popularnych należą między innymi: 51 ”uważaj na siebie”, 55 ”wszystkiego dobrego”, 99 „spadaj, 813 „postój na siusiu”, 144 ”łóżko”, 1000 „ciężarówka”. Ze wszystkimi z nich na pewno jednak się zapoznamy stosując CB radio w praktyce.

Brak możliwości komentowania.