Nurkowanie nie ogranicza się do dotknięcia dna basenu podczas pobytu na pływalni i wypłynięcia.

Zarówno początkujący jak i zaawansowani mogą wybierać spośród kilku, jeśli nie kilkunastu odmian tego sportu. Każdy więc powinien znaleźć coś dla siebie.

Dla początkujących

Jednym z najpopularniejszych rodzajów nurkowania jest tak zwany snorkeling. Polega on na swobodnym unoszeniu się na wodzie i płytkim nurkowaniu z wykorzystaniem fajki, maski i płetw. Głównym jego celem jest obserwacja podwodnego świata, dlatego popularny jest w miejscach o bogatej faunie oceanicznej, z bardzo czystą wodą. Nie jest to metoda zbyt wymagająca i mogą ją uprawiać początkujący, dostarcza przy tym naprawdę dużo satysfakcji.

Kolejną wartą wymienienia metodą jest freediving. Jest to nurkowanie beuchat na wstrzymanym oddechu, z płetwami lub bez. W ramach freedivingu organizowane są konkurencje polegające na przykład na jak najgłębszym zanurzeniu, na przepłynięciu najdłuższego dystansu, bądź na jak najdłuższym wstrzymaniu oddechu pod wodą. W przypadku konkurencji głębinowych często stosowany jest dodatkowy balast umożliwiający łatwiejsze zanurzenie. Czasem również używa się różnych sposobów ułatwiających wynurzenie, np. dmuchanej kamizelki.

Najpopularniejszą formą nurkowania jest nurkowanie swobodne, zwane tez płetwonurkowaniem. Wykorzystywane są tu skafandry, butle ze sprężonym powietrzem i automaty oddechowe. Jest to metoda umożliwiająca nurkowanie w bardzo zróżnicowanych miejscach, przez co jest wybierana zarówno przez początkujących jak i zaawansowanych. Sposób nurkowania można dostosować do ogólnej kondycji i stanu zdrowia. Swoją przygodę z płetwonurkowaniem mogą zacząć już 10-12 letnie dzieci, oczywiście pod opieką osób dorosłych.

Dla doświadczonych

Tylko dla zaawansowanych przeznaczone jest nurkowanie techniczne. Wymaga zastosowania specjalistycznego sprzętu i złożonego planowania. Konieczna jest bardzo dobra kondycja i idealne zdrowie; zanurzenie wiąże się bowiem z dekompresją. Oferuje za to dużo większe możliwości jeżeli chodzi zarówno o czas zanurzenia, jak i głębokość na którą można zejść.Z nurkowaniem technicznym związane jest również nurkowanie wrakowe oraz jaskiniowe. Dyscypliny te dostarczają niewątpliwie niezapomnianych wrażeń, wymagają jednak idealnego przygotowania technicznego, kondycyjnego i sprzętowego. Z pewnością wykraczają poza nurkowanie rekreacyjne.