Brother HL-5450DN to drukarka laserowa dla tych, dla których czas to pieniądz. Dlaczego? Jeśli można mówić o jednej podstawowej zalecie te drukarki, to jest nią szybkość wydruku (lecz głównie w rozdzielczości do 600×600 dpi).

Po ustawieniu wyższej rozdzielczości wydajność gwałtownie spada i z 25 sekund na wydrukowanie 10 stron w formacie PDF robi się nagle minuta oczekiwania. Na użytek biurowy i domowy, do dokumentów wewnętrznych mniejsza rozdzielczość zupełnie wystarczy. Dodatkowo możemy drukować dwustronnie, ponieważ do drukarki wbudowano moduł dwustronnego drukowania, i to bez konieczności ich ręcznego odwracania. Dzięki tej opcji możemy mieć pewność, że wydruki zarówno z jednej, jak i z drugiej strony będą doskonale dopasowane, że żaden fragment nie zostanie ucięty.

Inną interesującą opcją tej drukarki jest możliwość wyboru osób, które będą mieć pełny lub ograniczony dostęp do drukarki, co powinno zainteresować głównie tych, których pracownicy korzystają z drukarek biurowych w celach prywatnych.

Toner startowy wystarcza do zadrukowania 3 tysięcy stron, ale dokupić do drukarki możemy toner, który zapewni nam druk do 8 tysięcy stron. Bęben ma żywotność do 30 tys. stron. Liczby te może robią wrażenie, jednak cena materiałów eksploatacyjnych jest dość wysoka, co przekłada się na relatywnie wysokie koszty wydruku.

Jakość druku można określić jako poprawną. Małe czcionki są nawet bardziej czytelne niż gdyby były wydrukowane w innych produktach tego rodzaju, ale miejscami pojawiają się zakłócenia w druku.

W standardowym trybie włączona drukarka emituje dość duży hałas spowodowany prędkością druku i mechanizmem chłodzenia, jednak istnieje opcja włączenia cichego drukowania. Dopiero w trybie uśpienia staje się całkowicie „niema”. W trybie gotowości wciąż jest lekko słyszalna.

Na nowo zakupioną drukarkę Brother HL-5450DN jest nałożona aż 3-letnia gwarancja.

Cena dla domowych użytkowników może być zaporowa, dla biur zaś umiarkowana: jest to 1100 złotych.