Praca jako konsultant ślubny – wedding planner

Amerykańskie filmy i kultura przenoszą na grunt europejski wiele różnych trendów – niektóre z nich przyjmują się całkiem dobrze, a inne potrzebują czasu. Tak było również z zawodem wedding plannera, który w Stanach Zjednoczonych czy nawet krajach Europy Zachodniej ma się dobrze od kilkunastu lat, podczas gdy w Polsce dopiero od jakiegoś czasu faktycznie zdobywa popularność.

Wraz z rosnącym zainteresowaniem usługami profesjonalisty tego rodzaju wzrasta też liczba osób, które widzą siebie w tym zawodzie. Warto jednak wiedzieć, że praca konsultanta ślubnego przez wielu specjalistów nazywana jest jedną z najbardziej stresujących, a żeby pracować przy tego typu obowiązkach, musimy posiadać odpowiednie kwalifikacje, ale również i cechy interpersonalne.

Profesjonalne przygotowanie

Jak i do każdej innej pracy, także do zawodu wedding plannera dobrze jest się przygotować. Jak to jednak zrobić, skoro nie ma żadnych studiów w tym kierunku? Na pewno przydadzą się wszelkie kursy i wykształcenie w kierunkach zarządzania, organizowania imprez oraz negocjowania warunków finansowych kontraktów. Na dobrą sprawę wedding planner także w Polsce jest w stanie znaleźć profesjonalne stowarzyszenie, do którego warto zapisać się, aby uczestniczyć w regularnych szkoleniach, także z gośćmi zagranicznymi. Do zadań wedding plannera jest bowiem nie tylko ogarnięcie kwestii technicznych i praktycznych, ale również znajomość prawa, umiejętność dogadania się na wysokim poziomie z podwykonawcami i młodą parą czy po prostu zdolność do zażegnywania konfliktów. Nie trzeba wspominać o tym, że wedding planner wręcz musi znać wszystkie aktualne i nadchodzące trendy ślubne!

Odpowiedzialność i stres

Konsultant ślubny, prócz tego, że działa niezwykle kreatywnie i często ma bardzo ciekawy zakres obowiązków, to jednocześnie może mieć pewne problemy z ich realizowaniem. Opiera się to przede wszystkim na umiejętnościach interpersonalnych. Praca z parą młodą wymaga nie tylko cierpliwości i dokładnego planowania, a także umiejętności pogodzenia gustów i budżetu z oczekiwaniami, ale również pewnej konsekwencji i umiejętności postawienia na swoim. Bardzo istotne jest, aby umieć zorganizować sobie pracę, a jednocześnie potrafić nawiązać takie znajomości, które sprawią, że będziemy mogli jeszcze bardziej przystosować ofertę do potrzeb konkretnej pary. I choć doskonale sprawdzą się w tym zawodzie osoby opanowane, a przy okazji kreatywne, wesołe i otwarte, to jednak trzeba pamiętać, że praca tego rodzaju wiąże się ze sporą dozą stresu.

Brak możliwości komentowania.