Pora na spacer! Odpowiednia smycz dla psaPies jest przez wielu właścicieli traktowany jako pełnoprawny członek rodziny – wszelkie starania są dokładane, aby ukochany pupil dostawał jak najlepszą karmę, mógł bawić się atrakcyjnymi zabawkami i miał możliwość wyhasania się na zewnątrz. Regularne i urozmaicone spacery to bardzo ważny element wychowania czworonoga, zwłaszcza w przypadku tak zwanych ras pracujących, które bez codziennej dawki ruchu potrafią stać się nieznośne. Aby jednak spacery przebiegały bezpiecznie, trzeba wybrać odpowiednią smycz.

Rodzaje smyczy dla psów

Zasadniczo istnieje podział psich smyczy na dwa rodzaje – smycze automatyczne, rozwijane oraz tradycyjne o określonej długości. Jakimi cechami charakteryzują się poszczególne modele?

Smycz klasyczna – jest to najpopularniejszy model psiej smyczy. Zazwyczaj jest to kawałek sznurka, który z jednej strony posiada rączkę do trzymania, a z drugiej specjalny karabinek umożliwiający przypięcie do psiej obroży. Długość takiej smyczy to około metr – świetnie sprawdzi się zwłaszcza w warunkach miejskich, gdy czworonoga trzeba mieć stale pod kontrolą.

(Zobacz: Smycze i akcesoria do smyczy)

Smycz dla psa automatyczna – to nieco większy wydatek niż smycz klasyczna. W zależności od wybranego modelu ceny zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Wśród zalet takiego rozwiązania można wymienić chociażby to, że długość smyczy można regulować w zależności od potrzeby – gdy pies powinien iść przy nodze, wówczas można przy użyciu specjalnej blokady ograniczyć możliwość wydłużania się smyczy.

Jaką smycz wybrać?

Na to pytanie jest bardzo ciężko odpowiedzieć, ponieważ jak w wielu przypadkach, tak i w tym – nie ma jednego, uniwersalnego rozwiązania, które można by z czystym sumieniem polecić każdemu właścicielowi czworonogów. Wybór smyczy powinien być przede wszystkim uzależniony od wielkości psa, jego charakteru, a także warunków w jakich odbywają się spacery. Dla celów treningowych, gdy pies dopiero uczy się chodzić przy nodze, lepszym rozwiązaniem będą smycze tradycyjne – przy automatach rozwinięcie smyczy następuje przy tym, jak pies pociągnie, co może powodować naukę niewłaściwych wzorców zachowań.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

9 + twenty =