Piasek pod kostkę – jaki wybrać?

To jaką zrobi się podbudowę pod kostkę brukową, wpłynie na jej trwałość i spowoduje, że tak łatwo budowa kostki się nie zawali. Wykorzystanie odpowiedniego piasku wpłynie na trwałość całej konstrukcji i na jej żywotność. Dlatego tak bardzo ważne i istotne jest, by przy wykładaniu na powierzchnię kostki brukowej, najpierw zrobić solidną podbudowę z wykorzystaniem odpowiedniego materiału.

Odpowiedni rodzaj piasku

Pod kostkę brukową stosuje się kruszywo. Jednak dobrać należy odpowiedni rodzaj kruszywa bowiem nie w każdym przypadku budowa zakończy się bez przyszłych problemów. Kruszywo to inaczej rodzaj materiału sypkiego, którego różnice polegają na jego granulacji. Najlepszy piasek pod kostkę to piasek, którego ziarna mają granulację od 0-2mm. Sporadycznie dobrze jest dosypywać ziarna o nieco większej frakcji. Taki rodzaj mieszanki będzie idealną podsypką, a zauważyć wypada, że nie każdy rodzaj piasku pod kostkę będzie idealny.

Co jeszcze się nadaje?

Kruszywo to nie tylko piasek, to także żwir, pospółka czy też rodzaj kruszywa w formie łamanej. Każdy przykład kruszywa o mniejszej granulacji nada się do opisywanej inwestycji. Jeśli chodzi o żwiry to dobrze jest wykorzystać, tutaj, żwiry drobne, których ziarna nie będą większe niż 4mm.

Pospółka jest to mieszanina piasku ze żwirem wydobywana z rzek lub z piaskowni. Materiał ten nie jest sortowany. Jednak jest jej kilka rodzajów i ten rodzaj, którego frakcja jest najdrobniejsza może być stosowany do kostki. Natomiast pospółka, w której znajdują się większe kawałki skał wykorzystywana jest na ogół do robienia podbudów, typu fundamenty. Innym przykładem podsypki może być kruszywo łamane. Jest to produkt powstały w wyniku ludzkiej pracy. Poprzez zastosowanie różnego rodzaju procesów, różne materiały zostały przez człowieka pokruszone. W wyniku tego powstało kruszywo o przeróżnej frakcji. Mamy więc miał o ziarnach o-5 mm, kliniec 5 – 25 mm, tłuczeń 25 – 63 mm czy grys, którego ziarna są różne od 2-5 mm ale i od 10 – 25 mm.
Kruszywa łamane również wykorzystywane są do podsypki, ale z ich grubszych ziaren robi się część drenażową pod kostką brukową.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 × 2 =