Od wieków poznawanie kosmosu było pasją ludzi i budziło ciekawość i zainteresowanie. Z czasem rozwój technologii optycznych umożliwił zaglądanie w kosmos i obserwowanie ciał niebieskich. Można zaobserwować jasne gwiazdy oraz galaktyki jak i te ciemniejsze, których emitowane światło jest słabsze. Do skupienia światła i dokładności obrazu stosowane są detektory CCD. Obecnie największym teleskopem umieszczonym na orbicie w kosmosie jest teleskop Hubble’a.

Następcą wyniesionego w kosmos w roku 1990 teleskopu Hubble’a ma być Teleskop Jamesa Webba, który w kosmos ma trafić do roku 2020. Warto pamiętać, że obraz który dociera do teleskopu nie jest rzeczywisty w czasie. Światło dociera do Ziemi wraz z upływem czasu. To co widzimy za pomocą teleskopu zdarzyło się o wiele wcześniej, a nie w danej chwili rejestracji obrazu.

A co jeśli marzenia o eksploracji kosmosu spełnić we własnym domu i własnych czterech ścianach?To możliwe, oczywiście z zastosowaniem trików świetlnych. Obecnie technologie świetlne, używające technologii emisji światła LED razem z użyciem światłowodów pozwalają na stworzenie kompozycji przypominających ciała niebieskie kosmosu. Wyobraźmy sobie drogę mleczną na suficie sypialni lub planetę Saturn na ścianie w pokoju dziecka. Kometa na suficie… w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie aby odpowiednie ciała niebieskie kosmosu mieszać i modyfikować razem ze sobą, tworząc niezwykłe efekty.