Odzwyczajenie dziecka od pieluchy staje się dla niego pierwszym krokiem na drodze do dorosłości – wreszcie może zrobić coś dozwolonego tylko dla dorosłych. Jak spokojnie przejść przez ten etap?

Gra o tron

Należy być przede wszystkim spokojnym i wyrozumiałym – przyzwyczajenie nabyte przez kilka pierwszych lat życia jest ciężkie do pozbycia się, ale możliwe. Przeciętny 3,5-latek, kiedy tylko zaczyna zdawać sobie sprawę, że ma wpływ na swoją fizjologię i może wstrzymywać odruchy, zamiast brudnych, mokrych pieluch zaczyna chodzić tam, gdzie król chodził piechotą – na nocnik. Oczywiście nie dzieje się to w jeden dzień, niełatwo uniknąć wpadek i potknięć, ale to umiejętność, którą każde dziecko wcześniej czy później opanowuje. Jak mu w tym pomóc?

Cierpliwość przede wszystkim

Przede wszystkim ważna jest Twoja cierpliwość i spokój, bo zdenerwowanie w takiej sytuacji przechodzi na dziecko i nie jest ono w stanie się wypróżnić, kiedy na nie patrzysz, krzyczysz i je zawstydzasz. Traktuj naukę sikania i robienia kupy naturalnie i bez pośpiechu, czy nacisku – jeśli za pierwszym lub kolejnym razem wyjdzie, to świetnie, i dziecku należy się nagroda. Jeśli nie – nic straconego, spróbujecie jutro lub następnym razem. Cierpliwość na pewno się opłaci. Nie powtarzaj nauki codziennie, bo dziecko „stanie okoniem” i widząc Cię codziennie zdenerwowaną w łazience, zbuntuje się i tym bardziej zaprze lub będzie kojarzyło nocnik z nudą.

Szybka potrzeba

Pozbaw dziecko pieluchy, i uprzedź dziecko, żeby odpowiednio wcześnie powiedziało Ci, że ma potrzebę – zaaferowane zabawą lub roztargnione, może po prostu zapomnieć, że nie ma pieluchy, dlatego nie karaj go, gdy załatwi swoje potrzeby w bieliznę. Zadbaj o spodenki lub spódniczkę, którą można szybko zdjąć – najlepiej na gumce.

Nowe otoczenie – nowe nawyki

Z pomocą przychodzi też przedszkole – w nowym otoczeniu zdecydowanie łatwiej wchodzą też w nawyk nowe czynności – oprócz załatwiania swoich potrzeb do nocnika czy w ubikacji (z pomocą Twoją lub przedszkolanki), dziecko nauczy się np. jeść widelcem czy wiązać buty. Przedszkole to świetna szkoła życia, i dobry starter przed szkołą.