Być wolnym jak ptak i nie czuć ziemi pod stopami.

Człowiek od dawna pragnął latać i być wolnym w pełnym tego słowa znaczeniu. Było bardzo wiele prób latania na różnych sprzętach i obecnie jest to możliwe. Jednak jako istoty chętne adrenaliny poszliśmy o krok dalej i stworzyliśmy spadochron, aby w razie wypadnięcia z samolotu możliwe było przeżycie. Z zabezpieczenia przed śmiercią stworzone zostały skoki spadochronowe. Jakie ryzyko i jakie niebezpieczeństwa czekają na miłośników tego sportu.

Skoki spadochronowe wchodzą w skład sportów wysokiego ryzyka, ale określane są potocznie jako sport ekstremalny i nic w tym dziwnego. Większość ludzi uważa za kompletną głupotę opuszczenie bezpiecznego samolotu i skoczenie. Jest bardzo wiele zagrożeń, takich jak nie otwarcie się spadochronu, błąd w pomiarze wysokości czy wada sprzętu. Każde z nich może być śmiertelne! Poza tym należy uważać przy zbliżaniu się do Ziemi, aby nie trafić na przewody wysokiego napięcia czy wpaść do komina. Jest jednak czyniony postęp i z roku na rok podwyższa się poziom bezpieczeństwa sprzętu spadochronowego. Oprócz tego od wielu lat stosuje się też spadochrony zapasowe i najróżniejsze zabezpieczenia, a wypadek śmiertelny zdarza się raz na kilka tysięcy skoków, ale co jeśli one zawiodą?

Po osobach, które zderzyły się z Ziemią z dużej wysokości najczęściej nie ma co zbierać. Zdjęcia takich wypadków są tak drastyczne, że dopuszczane są tylko dla oczu widzów dorosłych.