Nie wiesz, w jaki sposób suszyć drewno? Podpowiadamy!

Drewno kominkowe Wrocław

Nie da się ukryć, że najlepiej pali się w kominku czy w piecu centralnego ogrzewania suche drewno. Mokre drewno opałowe bardzo często przygasza uzyskany wcześniej żar i powoduje, że z paleniska wydobywa się dużo dymu. Aby tego uniknąć najlepiej jest rozpalać ogień czy dokładać na żar suche drewno opałowe. Ale jak je wysuszyć?

Metody suszenia drewna opałowego

Wyróżnia się kilka metod suszenia drewna opałowego. Chociaż nie wszystkie można zastosować w domowych warunkach warto choć wiedzieć o ich istnieniu. Najczęściej do suszenia drewna wykorzystuje się:

  • suszenie na wolnym powietrzu,
  • w suszarniach powietrznych i spalinowych,
  • suszenie przegrzaną parą wodną,
  • suszenie w cieczach.

Oczywiście metodą wysuszenia drewna opałowego na domowy użytek jest po prostu suszenie na wolnym powietrzu. Ale nie wystarczy po prostu zostawić drewna na podwórku, aby samo wyschło. Trzeba je jeszcze odpowiednio przygotować do suszenia, aby to poszło sprawnie i przede wszystkim szybko.

Suszenie drewna na opał w domowych warunkach

Niestety czasem możemy po prostu kupić mokre drewno, a innym razem przez złe przechowywanie np. bez zakrycia plandeką ono namoknie po deszczu i zwiększy swoją masę oraz wilgotność aż o połowę.

Żeby szybko wysuszyć drewno najlepiej jest porąbać je na mniejsze kawałki, takie które wielkością będą pasować do kominka czy drzwiczek w piecu. Drewno należy ustawić w miejscu zapewniającym przepływ powietrza, ale jednocześnie osłonić je od deszczu. Do przechowywania drewna zatem nada się na przykład wiata czy choćby daszek zamontowany do jednej ściany domu i z chociaż jednym osłoniętym bokiem, aby drewno nie namakało podczas deszczu, ale miało dużo powietrza do schnięcia. Ale trzeba też pamiętać o izolacji od ziemi! Wystarczy choćby gruba folia malarska położona na ziemi, aby zabezpieczyć drewno od „ciągnięcia wilgoci” z podłoża.

Niestety szybko nie zawsze odnosi się do kilku dni. Bardzo mokre drewno może schnąć nawet miesiącami, dlatego trzeba uzbroić się w cierpliwość i sprawdzać co jakiś czas czy drewno już trochę podeschło. Szybką i prostą alternatywą jest natomiast zamówienie już wysuszonego drewna ze składu drewna opałowego.

Drewnokominkowe.wroclaw.pl

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

trzy + 16 =