Odpowiednia wilgotność powietrza decyduje nie tylko o samopoczuciu osób, które je wdychają, ale wpływa również na trwałość i estetykę wyposażenia wnętrz czy niezawodność urządzeń elektrycznych. Nie trzeba jednak zdawać się na naturę – można jej pomóc, stosując parowe nawilżacze powietrza. Od razu lżejW zbyt suchym powietrzu unosi się kurz, pyłki i roztocza, odpowiedzialne za kaszel, katar oraz alergie.

Kiedy powietrze w sposób naturalny się nawilży (np. po burzy), kurz opada i robi się ono czystsze, bardziej przejrzyste i od razu lżej się oddycha. Z suchym, drażniącym powietrzem mamy do czynienia przeważnie w sezonie zimowym, kiedy rozpoczyna się sezon grzewczy i podkręcamy kaloryfery w domach i biurach do maksimum. Jest wtedy cieplej, ale powietrze robi się suche i drażniące. Nawilżanie powietrza staje się wówczas niezbędne dla naszego komfortu. Jedni kładą mokre ręczniki na kaloryferach, inni – zwłaszcza w biurach, wolą zainwestować w nawilżacze parowe (patrz tu).

Pachnące parówki

Nawilżacz parowy w wyniku podgrzewania wody wydziela parę wodną. Urządzenie to jest szczególnie zalecane dzieciom i osobom z chorobami dróg oddechowych. Nawilżacz parowy może służyć takim osobom za urządzenie do robienia „parówek” – inhalacji z użyciem olejków eterycznych. Trzeba jednak pamiętać o wydzielającej się z niego temperaturze i nie wdychać olejków bezpośrednio z nawilżacza. Na skutek używania nawilżacza i większej wilgotności temperatura powietrza w pomieszczeniu rośnie, dlatego w miesiącach letnich nie należy go nadużywać.

Usuwaj kamień

Wybierając właściwy parowy nawilżacz powietrza, warto zwrócić uwagę na jego wydajność (ile pary może się wytworzyć z nalanej do niego wody) oraz powierzchnię, którą urządzenie jest w stanie obsłużyć. Wydajność podawana jest gramach lub mililitrach na godzinę oraz w litrach na dobę. Można nawilżyć zarówno kawalerkę, jak i całkiem spore mieszkanie, ponieważ powierzchnia nawilżania waha się między 25-70 m kwadratowych. Poziom wypuszczania pary wodnej można regulować, można też ustawić wymagany dla pomieszczenia poziom nawilżenia, czy też ustawić wyłącznik czasowy po osiągnięciu wymaganego poziomu. W trosce o jakość nawilżenia i nawilżacza, trzeba go regularnie, zgodnie z instrukcją odkamieniać. Zadbany nawilżacz odwdzięczy nam się lżejszym, zdrowszym dla naszego organizmu powietrzem.

Ofertę nawilżaczy powietrza oraz parowników można zobaczyć TUTAJ.