Auto złom, albo inaczej złomowanie pojazdów polega na maksymalnym odzyskaniu możliwych do wtórnego wykorzystania części. Jest to proces, który ma niezwykle istotne znaczenie z punktu widzenia ochrony środowiska. Wiele elementów pojazdów wykonywanych jest z surowców dość rzadkich, których wydobycie wiąże się z dużą degradacją środowiska naturalnego. Przetworzenie, albo powtórne użycie elementów pozwala więc na zmniejszenie wydobycia, a co za tym idzie – na zachowanie wielu naturalnych ekosystemów.
Kiedy złomuje się samochody?
Samochody złomuje się najczęściej kiedy nie ma już żadnej możliwości ich naprawy. Złomowaniu podlegają więc auta powypadkowe, jeżeli skutkiem wypadku było powstanie ogromnych i nieodwracalnych zniszczeń. Innym powodem złomowania może być wiek auta i związane z tym jego zużycie, co bardzo często wiąże się z nieopłacalnością naprawy. W przypadku gdy naprawa samochodu jest bardziej kosztowna niż zakup nowego auta, wiele osób decyduje się na jego sprzedaż, albo zezłomowanie.
Warto również zaznaczyć, że od kilku lat nie obowiązuje już opłata recyklingowa, a więc właściciele samochodów nie muszą płacić za ich złomowanie. Mogą czasem natomiast zarobić pewną kwotę. Zysk zależy jest od stanu samochodu, oraz znajdujących się w nim części.
Na czym polega złomowanie aut?
Złomowanie samochodu to przede wszystkim recykling, a więc zajmujące się tym firmy powinny dołożyć jak największych starań aby odzyskać możliwie jak najwięcej elementów. Do recyklingu, a czasem też powtórnego użycia nadaje się większość samochodowych części. Część niezepsutych elementów (sprawny akumulator, siedzenia, drzwi i wiele innych) może być użyta w innych samochodów, z części natomiast odzyskuje się surowce. Częściami samochodów, które póki co nie podlegają recyklingowi są elementy wykonane z tworzyw sztucznych.
Auto szrot – niezbędne formalności i dokumenty
Aby zezłomować auto niezbędne jest przekazanie pewnych dokumentów. Jest to dowód rejestracyjny samochodu, a także dowód jego ubezpieczenia. Niezbędne jest także wylegitymowanie się dowodem osobistym. Jeżeli z jakiegoś powodu właściciel auta nie może, bądź nie chce zezłomować go osobiście, powinien przekazać zajmującej się tym osobie upoważnienie wraz z kompletem dokumentów.
Polecamy:

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz