Trening mięśni dna miednicy jest również określany jako trening mięśni Kegla. Wszystkie kobiety powinny wykonywać takie ćwiczenia, ponieważ problemy z nietrzymaniem moczu zaczynają się z reguły po porodzie.
Zalety ćwiczeń mięśni dna miednicy
Są one zalecane także dla osób posiadających słabe mięśnie brzucha. Kobiety, które przeszły operacje brzuszne lub cięcie cesarskie również mogą skorzystać z przedstawionych ćwiczeń. Warto zwrócić uwagę na fakt, że ciąża powoduje ogromne przeciążenie mięśni dna miednicy. Masa ciała jest zwiększona i teraz muszą utrzymać ciężar o kilka kilogramów większy. Dodatkowe rozluźnienie mięśni jest skutkiem działania hormonów, które są szczególnie aktywne podczas ciąży. Dlatego zazwyczaj po porodzie mięśnie Kegla są znacznie osłabione. Osłabić tkankę mięśniową mogą także wewnętrzne zrosty, które powstają po cesarskim cięciu. Przecinana jest wtedy tkanka podskórna, a mięśnie brzucha ulegają rozsunięciu. Mięśnie kręgosłupa, brzucha oraz dna miednicy są określane jako mięśnie głębokich stabilizatorów. Przy wykonywaniu ćwiczeń warto pamiętać o kilku zasadach. Przede wszystkim napięcie mięśni powinno trwać tyle samo czasu co ich rozluźnienie.
Polecane ćwiczenia
Najlepszym sposobem jest liczenie w myślach. Osoby, które wcześniej nie ćwiczyły mięśni Kegla nie powinny przesadzać z długością treningu. Na pierwszy raz w zupełności wystarczy 15 minut. Po upływie tego czasu mięśnie będą już zmęczone, a efektywność zdecydowanie się zmniejszy. Należy również pamiętać, żeby nie ćwiczyć w czasie oddawania moczu. Pierwsze pozytywne efekty będziesz mógł zobaczyć już po 6 tygodniach wykonywania regularnych ćwiczeń. Później ćwiczenia należy kontynuować, ale można zmniejszyć ich częstotliwość. Dużą pomocą są również porady od uroginekologicznego fizjoterapeuty. Żeby wykonać pierwsze ćwiczenie należy uklęknąć na lewym kolanie, a prawą nogę postawić z przodu, tak żeby kolano znajdowało się na wysokości stopy. Następnie rozłóż ręce na prawym udzie. Wykrok powinien być pogłębiany do przodu do czasu aż nie zaczniesz czuć rozciągania uda. Na koniec trzeba zatrzymać ruch na około 10 sekund. Później można zmienić nogę i wykonać od 8 do 10 serii na każdą.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz