Maski afrykańskie. Jakie mają znaczenie?

Maski afrykańskie

Turystyka ma na celu głównie zwiedzanie, poznawanie odmiennej kultury, zaznajamianie się z tradycjami innych narodów, a także gromadzenie szczególnie atrakcyjnych pamiątek.

W zależności od kraju czy kontynentu przywożone przedmioty dla turystów mają znaczenie sentymentalne, lecz zdarza się, że w kraju ich produkcji odznaczają się specjalną symboliką, ważną dla tubylczych plemion. Jednymi z takich pamiątek są ceremonialne maski afrykańskie.

Oryginalne maski afrykańskie – znaczenie rytualne

Prawdziwe maski nie są przeznaczone na handel, ale stosowane są w rytualnych ceremoniach, świętach plemiennych, czy też podczas łączenia się z duchami przodków. Do ich produkcji wykorzystuje się głównie drewno, ale można też użyć tkanin, ceramiki, gliny, brązu lub miedzi. Sam materiał stanowi bazę, natomiast do ozdobienia maski używane są zęby zwierząt, pióra, czasami kości zwierzęce, rogi, muszle i inne naturalne materiały. Takie maski nie mogą być traktowane jako ozdoby, mają ukryte przesłania i używane są tylko w stosownych okolicznościach. Nie są trzymane w ogólnodostępnych miejscach, lecz są dobrze zabezpieczone przez szamana i używane podczas specjalnych ceremonii.

Maska afrykańska
Maska z hebanu wyrzeźbiona przez artystę z plemienia Czewa z Malawi.
Maska afrykańska
Maska z hebanu wyrzeźbiona przez artystę z okolic Salimy z Malawi.
Maska afrykańska
Maska wykonana z drewna hebanowego przez lokalnego artystę z Malawi.

Sztuka afrykańska na użytek turystów

Maski afrykańskie, produkowane na użytek turystów to zazwyczaj repliki prawdziwych przedmiotów kultu, używanych przez plemiona afrykańskie, w przeciwieństwie do masek rytualnych nie mają żadnych mocy – to wyjątkowe i wspaniałe ręczne wyroby rzemieślników afrykańskich. Te maski nie stwarzają żadnego zagrożenia ze strony „nieczystych mocy”, są traktowane jako egzotyczne rękodzieło. Materiałem używanym do ich produkcji jest zazwyczaj drewno, a zdobienia wykonywane są za pomocą naturalnych farb, henny, piór egzotycznych ptaków, koralików czy muszelek.

Rodzaje masek

Dzięki różnorodności masek można bliżej zapoznać się z kulturą danego plemienia, ponieważ w każdym stosuje się inny rodzaj ozdób; można tu rozróżnić maski hełmowe i twarzowe. Cechuje je odmienność zakładania – maski hełmowe zakrywają całą głowę lub głowę do połowy twarzy, maski twarzowe trzyma się przed twarzą lub zakłada na nią. Maski afrykańskie wyobrażają twarze ludzi, głowy lub pyski zwierzęce, inny rodzaj masek to karykaturalne rysy oblicza istot nadprzyrodzonych czy zjaw.

Maska afrykańska
Maska z plemienia Lulua z DRK.
Maska afrykańska
Maska rytualna z plemienia Lulua z DRK.
Maska afrykańska
Maska rytualna z plemienia Nbaka z DRK.

Rzemieślnikami trudniącymi się wyrobem masek są – w przypadku masek rytualnych specjalnie wybrani artyści, ogólnie szanowani przez współplemieńców, natomiast w przypadku masek dla turystów – produkcją zajmują się uzdolnieni rzemieślnicy.

Pamiątki w stylu egzotycznego rękodzieła to wyjątkowo piękne przedmioty którymi można z powodzeniem ozdobić swój dom.

Sklep Afrykański

Brak możliwości komentowania.