Stara krakowska dzielnica była kiedyś samodzielnym miastem, zamieszkanym niemal wyłącznie przez Żydów. A żydowscy wróżbici uczyli się tu różnych sztuczek, wśród których znajdowała się alchemia. Współcześnie na krakowskim Kazimierzu również możemy zetknąć się z alchemią, choć w zupełnie innym wymiarze.

Alchemicy w Krakowie

Z zapisków w kronikach wiadomo, iż swego czasu Kraków gościł kilku znanych alchemików. Sama alchemia była sztuka tajemną, łączącą elementy średniowiecznej chemii, starożytnej filozofii oraz magicznych założeń. Najsłynniejszym polskim alchemikiem był Michał Sędziwój, działający w XVI i XVII wieku na dworach Zygmunta II Wazy w Krakowie oraz Rudolfa II w Pradze. Poza tym wiadomo, iż działali tu także Olbracht Łaski, Józef Struś, Wojciech Oczko oraz Jędrzej Grutinus. Wszyscy łączyli swe zainteresowanie alchemią z całkowicie normalnymi funkcjami – byli wśród nich lekarze, profesor Akademii Krakowskiej oraz wojewoda.

Współczesna Alchemia

Obecnie nikt już tej tajemnej sztuki nie uprawia, nie oznacza to jednak ze nazwa ta zniknęła z Krakowa. Miano alchemii obrał jeden z najsławniejszych klubów na Kazimierzu. Znajduje się on na rogu Placu Nowego, przy ulicy Estery. Wewnątrz ciemno, nieco duszno i intrygująco. Ściany w całości pokryte są dziwną zbieraniną obrazów, luster, ciężkich kotar i starych fotografii. Koło baru cieknące świece oraz stare szkło. W kolejnych pomieszczeniach robi się coraz dziwniej – do jednego z nich wchodzi się przez szafę. Krążą również plotki, iż mały pokój umieszczony obok baru wyłożony jest belkami pochodzącymi z pożaru kościoła świętej Katarzyny.

Dzięki specyficznej atmosferze miejsce to najczęściej tętni życiem. Słynie również z dobrej muzyki, głownie jazzowej, oraz różnych wydarzeń kulturalnych. Regularnie organizowane są tu koncerty zarówno początkujących artystów, jak i gwiazd sporego formatu. Organizowane są również wieczorki teatralne i poetyckie oraz wystawy i wernisaże. W weekend można również liczyć na dobra imprezę taneczną. Generalnie – każdy znajdzie coś dla siebie.