Koncepcja trójwymiarowej korekcji skolioz została opracowana w roku 1910 przez Katharinę Schroth (która sama cierpiała na skoliozę), a następnie rozwijana przez jej córkę Christę Lehnert-Schroth i Hansa Rudolfa Weissa. Kurs trójwymiarowej korekcji skolioz organizowany jest między innymi przez TopSchool – firmę, która oferuje kursy dla fizjoterapeutów.
Metoda Schroth – zastosowanie
Metodę tą stosuje się u pacjentów ze skoliozą, którzy z powodu deformacji klatki piersiowej mają problemy z oddychaniem. Występuje u nich asymetryczny wzorzec oddychania, zależny od stopnia deformacji klatki piersiowej. Na oddychaniu właśnie skupia się metoda Schroth. Terapia ta polega na systemie ćwiczeń oddechowo-ortopedycznych połączonym z trójstopniową korekcją skoliozy.
Na czym to polega?
Ćwiczenia oddechowe mają na celu naukę świadomego oddychania, tak by wdychane powietrze trafiało do określonej części płuc i w ten sposób następowała korekcja od wewnątrz. Dlaczego to takie ważne? Ponieważ każdy oddech przy asymetrycznym wzorcu oddychania, który towarzyszy skoliozie, działa na korzyść wady, wpychając powietrze w poszerzone części klatki piersiowej. Ponadto część metody stanowią ćwiczenia korygujących (nazywane też oddychaniem obrotowo-kątowym), w których pacjent łączy oddech z odpowiednimi ruchami, samodzielnie kierując oddech w odpowiednie miejsce.
Metoda Schroth – zalety
Zalety ćwiczeń opracowanych przez Katharinę Schroth to:
- poprawa patologicznych zgięć kręgosłupa w trzech płaszczyznach (poziomej, czołowej, strzałkowej)
- poprawa czynności ruchowych stawów
- korekcja wszystkich składowych wady
- stabilizacja uzyskanej korekcji
- wzmocnienie gorsetu posturalnego
- metoda może być skuteczna nawet u osób dorosłych.
Metoda Schroth – przeciwwskazania
Przeciwwskazania do stosowania tej metody to między innymi:
- zakrzepica
- ostra niewydolność sercowo-naczyniowa
- poważna choroba psychiczna
- nadciśnienie lub niedociśnienie
- arytmia serca
- choroba przewlekła w ostrym stadium
- ostre infekcje.
Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz