Kiedy najlepiej kupić opał na zimę?

Skład węgla Wrocław

Gromadzenie opalu na zimę to coroczne zajęcie wszystkich osób, którzy mają centralne ogrzewanie zasilane opałem stałym. Zwykle palimy drewnem, węglem, ekogroszkiem. Większość osób już wiosną myśli o zakupie opału na kolejny sezon grzewczy. Zatem kiedy najlepiej kupić opał na zimę?

Sprzedawcy i wieloletni użytkownicy opału twierdzą, że najlepiej kupować go latem. Zazwyczaj w miesiącach czerwiec-wrzesień drewno jest najlepszej jakości. Latem, gdy jest ciepło wilgotność węgla spada. Węgiel jest składowany w nasłonecznionych placach dzięki czemu jest bardziej suchy. A im węgiel jest suchszy tym szybciej osiągniemy zadaną temperaturę pieca. Suchy węgiel jest też lżejszy, więc kupując większą ilość kupimy go po prostu więcej za tą samą cenę. Dodatkowo kupując latem nie będziemy mieć opóźnienia z transportem. Latem możemy także trafić na sezonową obniżkę cen – dystrybutorzy obniżają cenę węgla o ok. 10% lub rezygnują z opłaty za transport i rozładunek.

Jeżeli już kupimy opał latem to musimy go odpowiednio przechowywać. Niezależnie czy jest to węgiel, czy drewno kominkowe to musi mieć on zapewnione odpowiednie warunki przechowywania.

Węgiel najlepiej magazynować w piwnicy lub kotłowni. Mniejszą ilość węgla możemy wsypać do worków, a większość ilość możemy usypać na hałdę i przykryć plandeką. Węgiel powinien być trzymany w suchym miejscu ponieważ pod wpływem wilgoci może z czasem tracić część swojej kaloryczności. Ważne jest też, by węgla nie trzymać zbyt blisko pieca, by żadna przypadkowa iskra nie spowodowała zapłonu.

Drewno możemy przechowywać pod gołym niebem. Układamy je w miejscu suchym, oddzielonym od gleby, najlepiej na słońcu. Ułożenie drewna nie powinno być wyższe niż 2 metry, a pomiędzy kolejnymi sztosami powinna być utrzymana przerwa tak, by zapewnić mu odpowiednia wentylację. Prawidłowo magazynowane drewno może stać przez długie lata, nie tracąc przy tym właściwości grzewczych. Natomiast olej opałowy należy przechowywać w zbiornikach naziemnych, w piwnicy lub przyziemiu.

Skład opału Wrocław

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

szesnaście + szesnaście =