Jaki kurs fizjoterapii dla początkujących wybrać?

Decydując się na pracę w zawodzie fizjoterapeuty nigdy nie można kierować się jedynie chęcią zysku. Praca ta jest związana z koniecznością ciągłego dokształcania się a także z ogromną odpowiedzialnością za zdrowie oraz życie swoich pacjentów. Jak podkreślają fizjoterapeuci z wieloletnim już doświadczeniem na rynku praca ta nie zawsze jest łatwa i na to niestety trzeba się przygotować. Mimo szczerych chęci nie wszyscy pacjenci będą mogli wrócić do pełni sił. Dla niektórych jedynym ratunkiem jest ograniczenie bólu i dalszego rozwoju przewlekłej choroby. To demotywujące i wielu fizjoterapeutów nie poradziło sobie z wyrzutami sumienia, że nie są w stanie pomóc bardziej niż mogliby sobie tego życzyć.

Dziś jednak postanowiliśmy skupić się na kwestii ciągłego dokształcania, ponieważ naszym zdaniem to właśnie jest najważniejszym aspektem pracy fizjoterapeuty. Przyjrzeliśmy się temu zagadnieniu z bliższa i wysnuliśmy pewne wnioski, którymi chcemy się dziś z Wami podzielić. Zapraszamy do lektury.

Czy warto inwestować w kursy?

Rynek specjalistycznych kursów dla początkujących fizjoterapeutów w Polsce jest silnie rozwinięty. Jak można zauważyć, większość z nich skupia się na możliwości rozwoju nabytych podczas studiów umiejętności. Zdaniem ekspertów bowiem uzyskanie dyplomu to jedynie początek kształcenia edukacyjnego i otwarta furtka do prawdziwej nauki, którą zdobywa się nie tylko w pracy zawodowej, ale przede wszystkim właśnie podczas specjalistycznych szkoleń prowadzonych przez wybitne postacie z branży.

Na początek – kurs doszkalający

Doszkalający kurs fizjoterapii dla początkujących, można odbyć już po pierwszym cyklu kształcenia na studiach wyższych. Zdaniem doświadczonych przedstawicieli branży idealnym momentem na to jest okres po obronie licencjatu. Im więcej dokumentów młody adept do zawodu od tego czasu zgromadzi w swoich edukacyjnych zbiorach, tym większe będzie miał szanse na znalezienie atrakcyjnej posady odpowiadającej jego zawodowym celom.

Po studiach magisterskich przychodzi czas na specjalizację

Niektórzy fizjoterapeuci świadczą ogólny zakres usług rehabilitacyjnych. Inni decydują się na bardziej specjalistyczne kierunki i ich celem jest praca:

  • ze sportowcami, którzy ciągle narażeni są na typowe dla ich dyscypliny kontuzje;

  • z osobami wykonującymi fizyczną pracę zawodową, której efektem często są nadmierne przeciążenia stawów i mięśni;

  • z osobami po udarach mózgu, które w wyniku wylewu tracą pełną sprawność ruchową;

  • z osobami po ciężkich wypadkach;

  • z dziećmi dotkniętymi na przykład Mózgowym Porażeniem Dziecięcym.

Wybór kursów fizjoterapii jest kwestią niezwykle indywidualną. Jeśli młody fizjoterapeuta nie zdecydował się jeszcze na żaden konkretny kierunek może spróbować swoich sił w szkoleniach z różnych dziedzin. W ten sposób tylko zyska dodatkową wiedzę, którą później będzie mógł wykorzystywać na bieżąco w swojej pracy zawodowej. Jedno jest pewne, nie można na sobie oszczędzać. Inwestycja w kursy może okazać się naprawdę spora. Część z nich kosztuje nawet kilkanaście tysięcy złotych, ale jest to wydatek, który umocni pozycję fizjoterapeuty na rynku a jednocześnie da pacjentom jeszcze większe szanse na powrót do normalnego życia.

Brak możliwości komentowania.