zespół cieśni nadgarstka

Już ponad sto lat temu opisywane były pierwsze przypadki zespołu cieśni nadgarstka. Należy jednak pamiętać, że zespół cieśni nadgarstka jako jednostka chorobowa został przedstawiony dopiero w 1939 roku. Można śmiało powiedzieć, że jest to także jedna z najczęściej spotykanych neuropatii.

Objawy zespołu cieśni nadgarstka

Wśród przyczyn można wymienić też pracę wymagającą wykonywania ciągłych i powtarzalnych ruchów nadgarstka. Chodzi tu przede wszystkim o zgięcia i skrajne ruchy wyprostu. Przykładowo mogą to być wielogodzinne forsowne ćwiczenia fizyczne lub praca na taśmie w fabryce. Wielogodzinne stukanie w klawiaturę komputera także się do tego przyczynia. Sportowcom narażonym na liczne urazy rąk również grozi ta choroba. Najbardziej klasyczne objawy zespołu cieśni nadgarstka to oczywiście bóle nadgarstka oraz parestezje, czyli uczucie mrowienia oraz drętwienia. Może pojawić się także uczucie sztywności palców. Najczęściej podczas snu dolegliwości bólowe się nasilają. Dokuczliwy ból dłoni i palców mocno obniża komfort snu. Bóle są silniejsze w zaawansowanym etapie choroby. Wtedy mogą pojawiać się także podczas ruchu oraz w spoczynku. Z upływem czasu mogą nawet zaniknąć mięśnie kłębu kciuka. Pacjent ma poważne problemy z wykonywaniem prostych ruchów ręką. Trudności może sprawić nawet uniesienie filiżanki z kawą.

Leczenie zespołu cieśni nadgarstka

Leczenie należy rozpocząć od metod nieinwazyjnych, które są dostępne. Przede wszystkim trzeba zmienić nawyki dotyczące ruchów dłoni i unikać ruchów, które mogą doprowadzić do nasilenia objawów. Bardzo ważne jest chłodzenie nadgarstka i regularne wykonywanie masażu kostkami lodu. Pomóc mogą kortykosteroidy, które wstrzykuje się, żeby zredukować stan zapalny. Wyeliminowanie przyczyn schorzenia jest najważniejszą częścią leczenia. W innym wypadku może nastąpić nawet nawrót choroby, dlatego trzeba zachować szczególną ostrożność. Metoda operacyjna polega na przecięciu troczka zginaczy nadgarstka. W ten sposób powiększy się światło kanału nadgarstka i usunięty zostanie ucisk, który jest wywierany na pośrodkowy nerw.

Więcej informacji na temat objawów i leczenia zespołu cieśni nadgarstka znajdziesz na stronie https://openmedical.pl/zespol-ciesni-nadgarstka-objawy-leczenie-i-rehabilitacja/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 + 8 =