Podczas przygotowywania dziecięcego kącika lub pokoju pierwszym meblem dla dzieci, na który powinno się zwrócić uwagę, jest odpowiednie łóżeczko. W nim bowiem nasze dziecko będzie początkowo spędzać najwięcej czasu. Na co więc należy zwrócić uwagę?

Materiały i wykonanie

Pierwszym elementem na który należy zwrócić uwagę jest materiał, z którego łóżeczko jest wykonane. Powinien być trwały i wytrzymały – szczególnie polecane są łóżeczka drewniane. Należy zwrócić uwagę na staranność wykonania – drewno powinno być dobrze wyszlifowane, bez drzazg i ostrych kantów, które mogłyby być groźne dla dziecka. Należy unikać wszelkich wystających śrubek. Również wykorzystane farby i lakiery muszą być w pełni bezpieczne dla dziecka; kwestia estetyki jest sprawą drugorzędną.

Warto zwrócić uwagę na kształt i rozmieszczenie szczebelków. Powinny być umieszczone na tyle rzadko, by dziecko nie mogło zaklinować między nimi rączki bądź nóżki. Nie powinny być również kanciaste. W niektórych modelach możliwe jest wyciąganie szczebelków tak, by dziecko mogło samo wychodzić z łóżeczka; lepszym rozwiązaniem są modele z opuszczanym bokiem.

Rozmiar

Wybranie rozmiaru łóżeczka jest kwestią indywidualną – większe(140 na 70 cm) mogą z czasem służyć dziecku jako pierwszy tapczanik, co jednak nie jest rzeczą konieczną. Najczęściej wystarcza mebel w standardowym rozmiarze 120 na 60 cm.

Dodatkowe elementyZależą od naszych indywidualnych potrzeb. Warto zwrócić uwagę na możliwość regulacji wysokości – zazwyczaj można ustawić łóżeczko na trzech różnych poziomach, co jest dużym plusem w codziennej opiece nad dzieckiem. Początkowo można ustawić najwyższy poziom, co zaoszczędzi nam nadmiernego schylania się nad maluszkiem, później ze względów bezpieczeństwa możemy wybrać jeden z niższych poziomów.

Wiele modeli łóżeczek oferuje dodatkowe szuflady i nakładany przewijak – często jest to bardzo praktyczne rozwiązanie, zwłaszcza jeżeli nie narzekamy na nadmiar miejsca. Jeżeli jednak spokojnie możemy przeznaczyć dla naszego dziecka osobny pokój wygodniejszym rozwiązaniem będzie osobny przewijak, a dodatkowe szafki mogą okazać się zbędne.

Materac

Ostatnią, lecz bardzo ważną kwestią na która trzeba zwrócić uwagę, jest materac. Powinien być elastyczny i dopasowywać się do pozycji malucha podczas snu. Polecane materiały, z których może zostać wykonany, to lateks, pianka termoelastyczna i pianka poliuretanowa. Są to materiały hipoalergiczne i dobrze dostosowujące się do kształtu ciała dziecka. Warto też zwrócić uwagę na jakość materiału, z jakiego wykonany jest pokrowiec na materac. Dobrze, jeżeli zarówno pokrowiec jak i materac, posiadają atest Państwowego Zakładu Higieny (PZH) lub pozytywną opinię Instytutu Matki i Dziecka.