Do przechowywania bardzo ważnych informacji na komputerze służą dyski twarde. Bardzo często są informacje bardzo poufne, dotyczące spraw firmowych i danych osobowych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami podlegają one najwyższej ochronie. Chodzi o to, aby informacje zawarte na tych dyskach w przypadku sprzedaży, wymiany lub kradzieży nie dostały się w nie powołane ręce.

Najprostszym posunięciem jest oczywiście kasowanie danych z dysku. Jednak nie wszystkie stosowane metody dają kompletny rezultat. Najlepszym sposobem na usuwanie danych z dysku jest demagnetyzacja. Ten proces jest wykonywany przez urządzenie elektroniczne zwane demagnetyzerem. Usuwają one całkowicie zapisane dane na twardych dyskach za pomocą impulsu elektromagnetycznego.

Każda szanująca się instytucja publiczna czy firma, która ma w swoich zasobach dane milionów klientów, musi standardowo posiadać demagnetyzery podobnie jak posiada na przykład niszczarki do papieru. Obecnie stosowane dyski twarde dysponują maksymalnym współczynnikiem zewnętrznego pola magnetycznego na poziomie około pięciu tysięcy Oe, oznacza to, że aby z takiego dysku całkowicie usunąć dane, zastosowany demagnetyzer musi posiadać moc pola magnetycznego większą niż ta wartość. Po zastosowaniu odpowiedniego demagnetyzera zostaną skasowane nie tylko dane zawarte na twardym dysku, ale również dane systemowe, dane użytkownika oraz sposoby zapisu danych i ścieżki tego zapisu.

Skuteczność obecnie produkowanych demagnetyzerów musi być potwierdzona certyfikatami przez odpowiednie instytucje. Na rynku mamy w tej chwili do wyboru demagnetyzery płytowe i komorowe. Częściej stosowane są demagnetyzery komorowe, ze względu na ich większe bezpieczeństwo, prostotą budowy oraz komfortem działania. Demagnetyzery komorowe pozwalają na ciągłą, nieprzerywaną pracę bez konieczności zamykania urządzenia. Urządzenia komorowe są również dużo lżejsze, co jest bardzo wygodne, kiedy musimy skasować dane w nośnikach daleko oddalonych. Jak widać demagnetyacja jest najlepszym z możliwych sposobów, na całkowite usunięcie danych z dysku.

Czyszczenie dysku twardego

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

15 − 9 =