Jak przygotować się do wyceny nieruchomości?

Wycena nieruchomości ma na celu określenie realnej, rynkowej wartości mieszkania, domu lub działki. Czasami jest to niezbędne przy zakupie zabudowanej lub niezabudowanej nieruchomości.

Na czym polega wycena?

Taka sytuacja występuje, kiedy planujesz wziąć kredyt na budowę domu. Operat szacunkowy jest dokumentem sporządzanym w formie pisemnej przez rzeczoznawcę majątkowego, który posiada odpowiednie uprawnienia. Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 21 września 2004 roku zawiera wszystkie warunki dotyczące przygotowania wyceny nieruchomości. Sporządzenie operatu jest potrzebne, gdy planujesz zbyć lub nabyć nieruchomość. Jest to również ważne dla osób, które starają się o kredyt hipoteczny. Bank musi poznać faktyczną wartość nieruchomości, ponieważ w przyszłości będzie to stanowiło zabezpieczenie spłaty zaciągniętego zobowiązania. W przypadku starania się o odszkodowanie lub ustalenie wysokości czynszu najmu sporządzenie wyceny również jest obligatoryjne. W sytuacji, kiedy występuje więcej niż jeden spadkodawca, wycena nieruchomości jest niezbędna do podziału spadku i zachowku. Oczywiście wycenę można przeprowadzić samemu, ale czasami musi ona mieć moc prawną.

Jakie dokumenty przygotować?

Wtedy trzeba skorzystać z usług rzeczoznawcy majątkowego, który ma właściwe kompetencje, żeby zrealizować operat szacunkowy. Warto dodać, że rzeczoznawcy majątkowi mają dostęp do głównej bazy aktów notarialnych, dzięki czemu w precyzyjny sposób mogą przeanalizować ceny transakcyjne. Wycena nieruchomości w formie pisemnej ma formę dokumentu urzędowego. W celu przeprowadzenia wyceny należy zgromadzić takie dokumenty jak odpis z księgi wieczystej, wypis z miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, pozwolenie na korzystanie z istniejącego budynku, mapa ewidencyjna, która dotyczy działki oraz wypis z rejestru gruntów z ogólną mapą sytuacyjną. Należy mieć na uwadze, że inne dokumenty są potrzebne do wyceny w przypadku działki niezabudowanej, a inne przy domu wielorodzinnym. Przy wyborze rzeczoznawcy warto zwrócić uwagę na to, w jaki sposób są określone wszystkie koszty. Dobry rzeczoznawca bierze pod uwagę również elementy składowe nieruchomości oraz jej aktualną sytuację prawną.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

10 − 8 =