Wchodzisz do centrum handlowego tylko po buty a wychodzisz cała obładowana siatkami z zakupami? Pieniądze nie trzymają się Ciebie i ciężko Ci zaoszczędzić większą sumę? Zacznij racjonalnie gospodarować pieniędzmi, korzystając z kilku prostych zasad. Warto wyrobić sobie pewne nawyki, dzięki którym nie będziemy aż tak łatwo ulegać pokusie nabywania niepotrzebnych rzeczy na sklepowych wyprzedażach.

Jak oszczędzać?

  1. Nigdy nie wchodź do sklepu bez spisanej dokładnie listy rzeczy, które chcesz kupić. Przed wyjściem na zakupy zapisuj na karteczce, czego naprawdę potrzebujesz. W ten sposób ustrzeżesz się przed wymyślaniem listy będąc już w sklepie, co jest gwarancją na zakup masy niepotrzebnych produktów
  2. Ograniczaj korzystanie z kart płatniczych. Noś przy sobie niewielkie ilości starannie wyliczonej gotówki. Płacenie kartą powoduje, że łatwo nam pogubić się w wydatkach – nie mamy kontroli nad tym, ile tak naprawdę wydajemy
  3. Codziennie zapisuj wszystkie wydatki, skrupulatnie zbieraj paragony i rachunki. Pomoże Ci to w kontroli wydatków – znajdziesz swoje słabe punkty, dowiadując się, na co najwięcej niepotrzebnie wydajesz. Piwo po pracy? Słodycze? Papierosy? Rezygnując z tego, możesz zaoszczędzić co miesiąc całkiem pokaźną sumę.
  4. Nie rób zakupów spożywczych „na głodniaka”. Wtedy znacznie łatwiej skusisz się na drożdżówki w promocji, megapakę czipsów czy dużą colę. Racjonalniej myślisz, gdy jesteś najedzona, wtedy znacznie łatwiej skupić się na tym, czego najbardziej potrzebujesz.
  5. Nie kupuj jedzenia na zapas. Sklepowe półki codziennie kuszą nas promocjami – druga paczka za pół ceny, więcej w tej samej cenie i tak dalej… Niby się opłaca, ale czy na pewno? Zastanów się, czy nie marnujesz jedzenia i czy te promocyjne produkty nie lądują w koszu na śmieci.
  6. Kupując ubrania lub dodatki, przejrzyj najpierw asortyment sklepów na ich stronie internetowej – wszystkie duże sieci prowadzą również sprzedaż online. Staraj się przychodzić po konkretną sztukę odzieży, wypatrzoną wcześniej na stronie internetowej sprzedawcy.

Oszczędzanie, mimo że wydaje się trudne, tak naprawdę jest tylko kwestią wyrobienia w sobie dobrych nawyków – powodzenia!