Jak dbać o przyjemny zapach w domu?

Dom jest naszą wizytówką. Nawet najpiękniej umeblowany nie zachwyci gości, gdy będzie w nim panował nieprzyjemny zapach. Warto dbać o przyjemną woń nie tylko przed przyjazdem gości, ale też na co dzień, w celu podniesienia własnego poczucia komfortu. Co wpływa na przyjemny zapach w mieszkaniu? I odwrotnie – czym jest spowodowana nieprzyjemna dla naszego nosa woń?

Najczęstszym powodem nieprzyjemnych zapachów są niewynoszone, gnijące w kuble śmieci. W czasach, gdy obowiązuje nas segregacja śmieci pojemnik na odpady organiczne wolniej się zapełnia niż kiedyś. Dlatego lepiej przerzucić się na mniejsze pojemniki o opróżniać je częściej, by nie dopuścić do powstawania procesów gnilnych.

Warto też pamiętać o regularnym wietrzeniu wszystkich pomieszczeń, nawet zimą. Panujący we wnętrzach zaduch nie jest niczym przyjemnym dla naszych nosów a świeże powietrze walczy z namnażającymi się bakteriami.

Można też zakupić do wnętrz odświeżacze powietrza, świece zapachowe i tym podobne gadżety. Taniej jednak będzie samemu wykonać ładne i pięknie pachnące ozdoby do wnętrz. Wystarczy do tego ususzona skórka z pomarańczy, suszone cytryny, laski cynamonu, ziarna kawy. Wszystko możemy ułożyć w ozdobnym słoiku lub szklanym naczyniu.

Niekiedy mimo usilnych starań przykry zapach nie znika, zwłaszcza w kuchni i łazience. Powodem może być zatkana kanalizacja – wtedy najlepiej skorzystać z urządzeń czyszczących do kanalizacji zamiast samemu bawić się w hydraulika. Czyste rury to gwarancja, że przykry zapach nie powróci przez długi czas.