Ile kosztuje wysyłka paczki z USA do Polski i od czego to zależy?

Coraz popularniejszy staje się import towarów z USA. Zamawiamy już nie tylko hurtowo – na dużą skalę, ale zamawiamy także mniejsze, indywidualne paczki, przez internetowe portale aukcyjne. Dzieje się tak dlatego, że zamawianie paczek z USA stało się dużo prostsze i tańsze, dzięki dużej konkurencyjności na rynku przesyłek kurierskich.

Ile zatem kosztuje taka paczka i czy są to koszty, które mogą się wydawać korzystne przy indywidualnych zamówieniach? Dzięki powstaniu tzw. internetowych porównywarek usług kurierskich, takich jak np. allekurier.pl – możemy w jednym miejscu porównać oferty wszystkich dostępnych przewoźników. Dodatkowo podana cena zawiera już koszty odprawy celnej.

Koszt nadania takiej przesyłki, jest zależny od podobnych kryteriów jak w przypadku dostawy paczki lokalnej. Kurier bierze pod uwagę przede wszystkim wymiary paczki, jej wagę, zawartość, miejsce odbioru i dostawy. Na cenę ma również wpływ zadeklarowanie wartości paczki oraz wybór terminu dostawy – czy ma to być paczka priorytetowa czy ekonomiczna. Paczki priorytetowe są droższe, jednak czas dostawy skraca się średnio o dwa dni robocze. Średni koszt paczki o wadze do 1 kilograma, to około 180 złotych, jednak niektórzy dostawcy oferują możliwość nadania takiej paczki nawet za 120 złotych. Koszt paczki dziesięciokilogramowej to około 530 złotych.

Paczki o wadze przekraczającej 30 kilogramów wyceniane są indywidualnie i wtedy cena może być bardziej atrakcyjna. W internetowym serwisie kurierem.pl możemy spotkać bardzo atrakcyjne ceny oferowane przez brokerów kurierskich. Dzięki porównywarce możemy zamówić paczkę do wagi dwóch kilogramów w cenie paczki jednokilogramowej, albo paczkę o wadze do siedmiu kilogramów, w cenie przekraczającej nieco 700 złotych. Dzięki dużej konkurencyjności na rynku coraz więcej pośredników kurierskich tworzy bardzo atrakcyjne i korzystne oferty dla swoich klientów.

Dodatkowo istnieją takie usługi jak Polamer Mail Order, które umożliwiają swobodne korzystanie z amerykańskich aukcji internetowych, takich jak Ebay.com czy eBid.net. Firma umożliwia przeprowadzanie bezpiecznych transakcji on-line i szybką dostawę. Przy skorzystaniu z jej usług możemy wybrać dwie opcje transportu – drogą morską lub lotniczą. Ponadto firma gwarantuje oszczędność w zakresie kosztów wysyłki do Europy. Koszt dostawy jednokilogramowej przesyłki dostarczanej drogą morską, to około 20 dolarów, natomiast jeśli chcielibyśmy skorzystać z przesyłki lotniczej, wówczas cena wynosiłaby średnio o dziesięć dolarów więcej. Ogólne koszty przy takich przesyłkach wynoszą 0,39 dolara za funt wagi (przesyłka ekonomiczna), 0,69 dolara za funt przesyłki nadanej drogą morską oraz 2,39 dolarów za funt przesyłki lotniczej. Co istotne – w przesyłce ekonomicznej nie mamy możliwości śledzenia online, pozostałe opcje zawierają taką możliwość.

W tego typu przesyłkach cena jest zależna od rodzaju transportu i od czasu dostawy. Zdecydowanie najdroższe są przesyłki lotnicze, a czas ich dostawy jest najkrótszy i trwa od pięciu do siedmiu dni roboczych. Przy przesyłkach morskich jest on zdecydowanie wydłużony i może trwać od pięciu do siedmiu tygodni, a przy wyborze przesyłki ekonomicznej – nawet do dziesięciu tygodni. Decydując się na zamówienie paczki z USA musimy zwrócić szczególną uwagę na wybór sposobu jej dostawy. Jeśli nam się nie śpieszy, zdecydowanie korzystniej jest wybrać opcję ekonomiczną lub transport morski. Jeśli jednak musimy otrzymać dany towar niezwłocznie – jedyną alternatywą są droższe, ale szybkie paczki lotnicze.