Jedną z najważniejszych ekonomicznie gałęzi przemysłu jest motoryzacja. Wysoki stopień automatyzacji procesów produkcyjnych wymaga w równym stopniu zautomatyzowanej kontroli i zapewnienia wysokiej jakości.

W tym zakresie występuje kompleksowe urządzenie pomiarowe 3D, składające się z wielu optycznych czujników 3D, które ma za zadanie uchwycić geometrię felg. Głównym wyzwaniem dla zautomatyzowanych pomiarów jest różnorodność felg pod względem konstrukcji, wymiarów i wydajności produkcji. Wraz z podłączonymi przenośnikami system automatycznie sortuje dobre felgi bez przerywania procesu produkcyjnego. W tej pracy rozważymy trzy główne kroki.

Na początku omówimy zastosowanie zastosowanych czujników i podstawowe zasady mówiące o tym, na czym polega geometria kół 3D. Dlatego badamy architekturę sprzętu, która jest potrzebna do spełnienia wymagań dotyczących różnorodności kształtów i warunków pomiarowych w środowiskach przemysłowych. W drugiej części skupiamy się na zautomatyzowanej procedurze kalibracji, aby zintegrować i połączyć dane z zestawu czujników. Na koniec przedstawiamy algorytmy ekstrakcji geometrii 3D i metody tematyczne, które są wykorzystywane do wstępnego przetwarzania i interpretacji danych.

W przeciwieństwie do podejść klasycznych przedstawiamy system oparty na bezkontaktowej optycznej metrologii 3D. Optyczny czujnik 3D składa się z lasera i urządzenia światłoczułego, głównie kamery, które rejestruje trójwymiarowy kształt koła. Dlatego linia laserowa jest rzutowana na powierzchnię koła, a uzyskany przekrój światła jest obserwowany przez kamerę. Z punktu widzenia kamery topologia koła deformuje linię w krzywą.

Geometria kół 3D się z wielu czujników laserowych, które wykorzystują zasadę triangulacji i przekroju światła do obliczania współrzędnych. Odsprzężony układ sterowania maszyną i pomiarów geometrii pozwala na szybkie i elastyczne zastosowanie. Średnice kół od 13 do 24,5 cala są mierzone w ciągu 12 sekund, co pozwala nam zintegrować maszynę bezpośrednio z procesem produkcyjnym.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

four × one =