Drewno do kominka – jakie będzie najlepsze?

Każdy chciałby posiadać w domu kominek, w którym mógłby palić świeżo pociętym drewnem. I choć większość osób kojarzy kominek jedynie z przyjemnością posiadania prawdziwego ognia w domu, to jednak każdy posiadacz kominka wie, że to także wiele obowiązków. Jednym z poważniejszych jest rzecz jasna umiejętność dobrania dobrego drewna kominkowego. Czym powinno się takie drewno charakteryzować i jakie będzie najlepsze?

Kaloryczność drewna

Zdecydowanie najważniejszym parametrem drewna kominkowego jest jego kaloryczność. Cecha ta oznacza ilość zawartej w drewnie energii, która w wyniku spalenia zostanie uwolniona. Oczywiście im bardziej drewno kaloryczne, tym droższe, a to powoduje, że wielu posiadaczy kominków wybiera drewno tańsze i mniej kaloryczne. Jest to wbrew pozorom spory błąd, ponieważ używanie drewna bardziej kalorycznego oznacza spalenie jego mniejszej ilości.

Zawartość kory

Kolejnym ważnym parametrem, którym charakteryzuje się drewno do kominka, jest zawarta w nim ilość kory. Im będzie ona większa, tym drewno będzie się gorzej spalać. Warto pytać podczas kupna o ten parametr, ponieważ nie jest on tak powszechnie znany, jak kaloryczność, a ma nie mniejsze znaczenie, jeśli chodzi o jakość spalanego drewna.

Jakie gatunki warto kupić?

Jakie konkretne gatunki drewna warto wziąć pod uwagę, gdy szuka się najlepszej odmiany? Z całą pewnością najlepsze drewno kominkowe to Grab. Cechuje się bardzo wysoką kalorycznością, a także wolnym spalaniem. I choć generuje nieduży płomień, to jednak oddaje bardzo dużo ciepła. Jeśli ktoś używa kominka jedynie w celach estetycznych i nie jest to główne źródło ciepła w pomieszczeniu lub domu, powinien rozważyć zakup Dębu. Choć drewno to posiada dosyć dużą ilość kory, to jednak jego spalaniu towarzyszy bardzo miły, naturalny zapach, co dodatkowo będzie stanowiło ogromny plus dla rekreacyjnego używania kominka. Oprócz tego wartymi zainteresowania odmianami drewna są na pewno Olcha, Jesion, czy też Buk. Są to gatunki wysoko kaloryczne o stosunkowo dobrej zawartości kory, co zapewni ich efektywne użytkowanie nawet w celach grzewczych.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

9 + dwa =