Wysoka cena paliwa zmusza kierowców do szukania oszczędności. Jazda defensywna przyczynia się do większego bezpieczeństwa na drodze, ale dzięki niej można również oszczędzić sporo pieniędzy. Szkolenia z doskonalenia techniki jazdy powinny być prowadzone w każdej firmie posiadającej własną flotę, gdyż ma to istotny wpływ na bezpieczne, a przede wszystkim ekonomiczne użytkowanie pojazdów firmowych. Zajęcia z jazdy defensywnej zmniejszają koszty utrzymania pojazdów, ryzyko wypadków oraz redukują ich szkodliwość.

Większość z nas zdaje sobie sprawę z tego, że jazda na jałowym biegu, brak utrzymania prędkości czy ciągłe używanie klimatyzacji, zbyt niskie lub wysokie prędkości, niewłaściwe używanie tempomatu, postój z włączonym silnikiem czy zbyt agresywna jazda powoduje większe spalanie paliwa. Potwierdzają to badania przeprowadzone przez Instytut Badania Transportu Uniwersytetu Michigan (University of Michigan Transportation Research Institute, w skrócie UMTRI) z których wynika, że brak opracowania odpowiednich tras, brak dbałości o stan techniczny pojazdów oraz nieumiejętna jazda pracowników zmniejsza ekonomiczność samochodów o około 45%. Okazuje się, że odpowiednio użytkowany pojazd spala około 6,5 l paliwa na 100 km, w przypadku nieekonomicznej jazdy zużywa się prawie 12 l/100 km paliwa.

Przedsiębiorcy mający na uwadze skutki nieekonomicznej jazdy coraz częściej decydują się na inwestowanie w kursy doszkalające, dzięki którym pracownicy nabywają umiejętności ekonomicznego prowadzenia samochodu. Pamiętajmy, że podstawa to dobra komunikacja między kierowcami, umiejętność czytelność zachowań uczestników ruchu oraz przewidywanie. Mimo, że jazda defensywna często utożsamiana jest z techniką jazdy mało dynamicznej, dostosowanej głównie do ruchu miejskiego, to okazuje się, że czas podróży czasami może się skrócić.

Więcej informacji na temat szkoleń z techniki prowadzenia samochodu znajdziesz TUTAJ