Nowością wśród trendów budowlanych w Polsce są domy pasywne. Ich konstrukcja zakłada, że do ogrzewania będą stosowane jedynie źródła odnawialne, takie jak odzyskiwanie ciepła z wentylacji, z odpowiednio umieszczonych przeszkleń, czy z normalnej ludzkiej aktywności. Przekłada się to na o wiele niższy koszt ogrzania takiego budynku, jednocześnie jednak koszt budowy jest ciągle o kilkadziesiąt procent wyższy od domu wznoszonego „tradycyjnymi” metodami. Pewnym kompromisem pomiędzy tymi dwoma technologiami może być dom energooszczędny.

Dom energooszczędny – definicja

Najprościej mówiąc budynkiem energooszczędnym (czy tez niskoenergetycznym) jest każdy dom, którego zapotrzebowanie na energię kształtuje się w granicach 30-60kWh/m2 rocznie. Jest to wynik przynajmniej o połowę niższy, niż w budynkach wzniesionych tradycyjnymi metodami (które potrzebują zazwyczaj 90-120kWh/m2) ale ciągle znacznie wyższy niż domu pasywnego (poniżej 15kWh/m2).

Podobnie kształtują się różnice w kosztach budowy takiego domu – są one zazwyczaj wyższe niż standardowego budynku ( i wymagają specjalnego projektu; nie każdy projekt z katalogu można dostosować do energooszczędnych standardów), lecz wciąż sporo niższe niż konstrukcji pasywnych.

Jakie techniki, jakie materiały?Bardzo ważnym elementem jest projekt domu energooszczędnego – konieczne jest takie usytuowanie pomieszczeń, by można było korzystać z energii słonecznej do ich oświetlania i ogrzewania. Budynki takie są najczęściej bardziej „kompaktowe”, a stosunek powierzchni przegród zewnętrznych do kubatury jest niższy, niż w przypadku tradycyjnego budownictwa. Konieczna jest bardzo dobra izolacja zewnętrzna – uzyskuje się to przez dodatkowe docieplenie za pomocą np.10-15 cm styropianu, lub odmienną konstrukcję ścian, np. ściany szkieletowe. Niepożądane są również okna w północnej elewacji. Ważna jest odpowiednia stolarka okienna o niskim współczynniku przenikania ciepła.

W celu odzyskania energii cieplnej stosowana jest wentylacja mechaniczna z rekuperacją, aby powtórnie wykorzystać ciepło usuwane na zewnątrz. Powszechne są również kolektory słoneczne, pompy ciepła czy gruntowe wymienniki ciepła. Warto zapoznać się także z pojęciem „okna pasywne”. Więcej na ich temat można przeczytać na NaszeOkna.com