Istnieje bardzo wiele firm, które zajmują się wkładami do drukarek i oferują je po o wiele niższej cenie, niż oferuje je Nam dystrybutor.

Już sam fakt, że możemy posiąść coś taniej, niż kosztuje w sklepie sprawia, że zastanawiamy się bardzo realnie, czy nie spróbować i nie dokonać zakupu takiego wkładu. Niestety wtedy wystarczy tylko słowo sprzedawcy i nieoryginalny wkład trafia prosto w nasze ręce.

Nieoryginalne materiały eksploatacyjne do urządzeń drukujących mają wiele wad, na które powinniśmy zwrócić uwagę przed zdecydowaniem się na zakup jakiegoś z nich. Największą z nich jest niewątpliwie fakt, że nie są oryginalne. Oznacza to, że w razie jakiejkolwiek awarii czy uszkodzenia drukarki nie nastąpi jej naprawa w ramach gwarancji, ponieważ w karcie gwarancyjnej jest wyraźnie napisane, że w przypadku, gdy w urządzeniu zastosowane zostaną jakiekolwiek nieoryginalne części nie zostanie przeprowadzona żadna naprawa czy analiza problemu wynikająca z posiadanej gwarancji.

Kolejnym bardzo dużym minusem jest ich niższa, a w niektórych przypadkach nieporównywalnie niższa jakość wydruku materiałów. Wiąże się to z faktem, że tusze do drukarek są związkami zaawansowanymi technologicznie, które wytwarzane są w labolatoriach chemicznych, a następnie w fabrykach. Niestety jest to bardzo kosztowne i przez to ceny oryginalnych materiałów eksploatacyjnych są wyższe od tanich, chińskich podróbek, które mogą nawet doprowadzić do zalania drukarki i sprawić, że potrzebne będzie kupno nowej.