Wśród wielu zawodów, których wykonywanie łączy się z pracą na wysokościach, arborytyka wciąż jest obszarem jeszcze stosunkowo nieznanym szerszej publiczności. Istnieją nawet odmienne zdania na temat tego, czy jest to tylko zawód, czy również rodzaj uprawianego sportu.
Sama nazwa bierze się z łacińskiego słowa „arbor”, które w tłumaczeniu oznacza drzewo – tak więc arborysta, to osoba, która zajmująca się pielęgnacją, uprawą a także badaniami związanymi z drzewami i krzewami. Ten zawód jest więc ściśle związany z innymi dziedzinami, jak np. architektura krajobrazu, ogrodnictwo czy leśnictwo. Arborysta zajmuje się przede wszystkim drzewami w obrębie parków, skwerów, miejskich terenów zielonych oraz ogrodach.
Do głównych zadań należą:
- usuwanie suchych gałęzi, lub elementów, które w jakiś sposób mogą zagrozić człowiekowi
- badania drzew
- redukcja koron
Mimo pewnych cech wspólnych do innych zawodów, arboryści nie zajmują się wielkimi połaciami lasów, ich celem nie jest także zwiększenie plonów – ich działalność ogranicza się raczej do pojedynczych drzew i ich pielęgnacji, z wykorzystaniem technik arborystycznych w ten sposób, aby nie uszkadzać przy tym rośliny.
Sama praca jest dość wymagająca pod kilkoma względami. Najważniejszą cechą osoby zajmującej się pracą na wysokościach jest na pewno sprawność fizyczna, zwinność, ale również precyzja i koncentracja. Zdobycie odpowiednich kwalifikacji w Polsce jest możliwe dzięki ukończeniu odpowiedniej szkoły.
Kursy dzielą się na poziom A i B, więc odpowiednio podstawowy i zaawansowany. Warunkiem jest osiągnięcie pełnoletności oraz zaświadczenie o zdolności do pracy na wysokościach. Dodatkowo na wyższym poziomie wymagane jest ukończenie kursu pierwszej pomocy, obsługi pił oraz doświadczenie w pracy na wysokościach przy drzewach. Wymagania, trzeba przyznać, są dosyć restrykcyjne – kandydat jest zobowiązany zaliczyć wiele szkoleń praktycznych, kursów z obsługi maszyn oraz aparatury do badań.
Prace na wysokościach mają tylu entuzjastów, że w Polsce organizowane są nawet mistrzostwa we wspinaczce drzewnej, ponieważ arborystyka to nie tylko zawód, ale przede wszystkim pasja związana ze sporą dawką adrenaliny. Stąd też tylu pasjonatów tego zajęcia.
Na wyposażeniu każdej osoby zajmującej się arborystyką, znajduje się szereg akcesoriów, przyrządów i maszyn. Ich obsługa bywa czasem dość skomplikowana, stąd nacisk na szkolenia i ćwiczenia praktyczne. Do standardowych elementów ekwipunku arborysty należą oczywiście liny, pętle, specjalne drzewowłazy, przyrządy zaciskowe.
Brak możliwości komentowania.