Czym się różni druk offsetowy od druku cyfrowego?

W zależności od nakładu, jakości i terminu realizacji stosuje się druk offsetowy lub cyfrowy. Jakie są między nimi różnice?

  • Druk offsetowy umożliwia przeniesienie konkretnego obrazu z płyty na arkusz papieru. Charakteryzuje się intensywnymi kolorami i dokładnością wydruku.
  • Druk offsetowy świetnie sprawdzi się w przypadku dużych nakładów, gdzie potrzeba również wysokiej jakości produktu.
  • Druk cyfrowy jest metodą niecą tańszą, ze względu na większą wydajność. Sprawdzi się w przypadku mniejszych nakładów.

Druk offsetowy – co warto wiedzieć?

W latach 70. najważniejszym procesem drukarskim stał się druk offsetowy. Jest to arkuszowa metoda druku płaskiego, która umożliwia przeniesienie danego obrazu z płyty na arkusz papieru.

Druk offsetowy jest procesem druku planograficznego. Kolor jest przenoszony na nośnik druku za pomocą wałka – stalowego cylindra z gumową powłoką, a następnie na materiał drukarski. W przypadku druku czterokolorowego należy stworzyć szablon wydruku dla każdego koloru, dla którego stosuje się kolory CMYK. Następnie są tworzone pożądane barwy przez zmieszanie czterech podstawowych kolorów farb drukarskich stosowanych w poligrafii (C – cyan, M – magenta, Y – yellow, K – black).

Intensywne kolory i dokładność wydruku, brak postrzępionych krawędzi, a także gładka strona odwrotna to cechy produktu wyprodukowanego w druku offsetowym.

W przypadku druku albumów, druk offsetowy jest uważany za najlepszy i niezawodny wariant. Ze względu na złożony proces, koszty są wyższe niż w przypadku druku cyfrowego. Druk offsetowy jest zwykle używany w przypadku dużych nakładów i wysokiej jakości produktów drukarskich.

Druk cyfrowy pod lupą

W przeciwieństwie do druku offsetowego druk cyfrowy nie wymaga stałego szablonu, co oznacza, że ​​każdy arkusz można zadrukować inaczej. Poza tym, bez zmiany formy drukowania, dokumenty wielostronicowe mogą zostać wydrukowane w odpowiedniej kolejności. Dzięki temu nie trzeba ich już sortować.

Druk cyfrowy jest idealny dla wszystkich małych nakładów. Dzięki prostemu procesowi drukowania i łatwemu przenoszeniu plików do maszyn drukarskich, plakaty czy ulotki mogą być produkowane w małych nakładach w bardzo krótkim czasie.

Druk cyfrowy jest tani i niezwykle szybki w produkcji, dlatego idealnie nadaje się do mniejszych działań marketingowych na targ lub inne imprezy.

Cyfrowe systemy drukujące drukują z wyższą jakością obrazu, są bardzo wydajne i prawie niezawodne. Można bez problemu kontrolować ułożenia stron dokumentu na arkuszu. W ten sposób kilka mniejszych stron można ułożyć na jednym dużym arkuszu. Ponadto systemy druku cyfrowego mogą mieć dodatkowe urządzenia do oprawy i cięcia. Oznacza to, że kompletne zespoły drukujące są gotowe w krótszym czasie.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

7 − dwa =