Obok różnego rodzaju wyścigów i rajdów samochodowych coraz popularniejszym sportem wymagającym posiadania czterech kół staje się off road. Czym jednak jest ten sport? Najkrócej mówiąc polega on na jeździe specjalnie przygotowanym samochodem po nieutwardzonych drogach i bezdrożach. I dostarcza naprawdę sporo frajdy. Znawcy tego sportu rozróżniają jednak kilka rodzajów wypraw off roadowych. Z czym możemy mieć do czynienia?

Off road przeprawowy

Jest to jazda samochodem terenowym w ekstremalnych warunkach, stawiająca na efekt i skuteczność. Nie jest ważny czas w jakim pokonamy daną trasę, lecz czy ją w ogóle pokonamy i w jaki sposób poradzimy z czekającymi na nas w trakcie jazdy przeszkodami. Do tak ekstremalnych przejazdów auta są specjalnie przystosowywane i wyposażane w odpowiedni sprzęt, mają np. fotele ułatwiające jazdę po wertepach. W ramach off roadu przeprawowego można startować w dwóch kategoriach – ekstremalnej i wyczynowej. W klasie ekstremalnej jedynym ograniczeniem jest masa pojazdu. W wyczynowej z kolei istnieją ograniczenia co do używania wyciągarek – można korzystać jedynie z tak zwanych tir forów, czyli wyciągarek ręcznych, zabroniony jest sprzęt elektryczny czy mechaniczny

Off road sportowy

Istotą tej odmiany off roadu jest czas – pokonanie danej trasy w jak najkrótszym czasie, nieważne w jaki sposób. Przydaje się, poza standardowym przygotowaniem maszyny, specjalnie tuningowany silnik.

Off road wyprawowy i turystyczny

Są to dwa pokrewne rodzaje off roadu, gdzie odpowiednia maszyna jest jedynie sposobem do osiągnięcia celu, jakim jest ciekawa wyprawa. Samochód musi być gotowy do pokonania każdej drogi, gdyż w przypadku off roadu wyprawowego największa frajdę sprawia dojechanie do postawionego sobie celu bez względu na trasę, jaką musimy przebyć. Jednocześnie maszyna musi być pojemna i wygodna, tak by można było spędzić w niej dużo czasu oraz by pomieściła wszelkie elementy, jakie mogą być przydatne podczas wyprawy poza cywilizację i nocowania pod gołym niebem. Z kolei off-road turystyczny również polega na zdobyciu określonego celu, choć w odróżnieniu od rajdów wyprawowych, zamiast uciekać od cywilizacji naszym celem staje się tu poznanie nowych miejsc i zamieszkujących je ludzi. Trafiamy do obszarów najczęściej omijanych przez typowe wyprawy turystyczne i poznajemy miejscowe zwyczaje i kulturę. Jest to ta gałąź off roadu, która wymaga najmniej przerobionego auta.