Czy warto kupić używany hak holowniczy?

Bardzo wiele osób zastanawia się, czy warto kupić używany hak holowniczy do swojego samochodu. Przed podjęciem tej decyzji warto zadać sobie pytanie, czy nie spowoduje to jednak dodatkowych wydatków w późniejszym terminie.

Najczęściej używany hak holowniczy pochodzi z samochodu oddanego na złom. Wiele z tych samochodów było powypadkowych, więc hak taki może być po prostu uszkodzony. Bardzo duża ilość haków z drugiej ręki jest niekompletna, brakuje im śrub, małych części, a przecież nie mamy dostępu do instrukcji, aby to sprawdzić. Ponadto haki z samochodów powypadkowych często są bardzo powyginane i później przez pracowników auto złomów nieprecyzyjnie prostowane lub spawane. Niestety raz naruszona konstrukcja haka nigdy już nie będzie dobrze spełniała swojej funkcji. Bardzo często zdarza się, że taki hak po prostu jest dużo trudniej zamontować do samochodu. Dlatego nie warto kupować używanego haka, którego historii nie znamy.

Bardzo istotny przy zakupie używanego haka jest jego stan techniczny. Niestety większość używanych haków jest po prostu pokryta rdzą. Haki po demontażu przeważnie są nieodpowiednio przechowywane, bez odpowiedniego zabezpieczenia, najczęściej pod gołym niebem, gdzie są narażone na deszcz czy śnieg. Taki sposób magazynowania naraża hak na powstanie w nim ognisk korozji. Niestety taki hak będziemy musieli ponownie oczyścić oraz pomalować, co narazi nas na dodatkowe koszty.

Haki używane mogą też po prostu nie pasować do naszego samochodu. Dotyczy to tak haków zwykłych czy tych z kulą, do których dodatkowo może brakować kluczyków, a także haków z wiązką elektryczną. Wiązki te bardzo często są uszkodzone lub brakuje im niektórych części. Większość używanych haków nie posiada tabliczki homologacyjnej, a bez niej nie można zarejestrować samochodu w Wydziale Komunikacji.

Jak widać stuprocentową pewność i bezpieczeństwo zapewnia nam jedynie zakup nowego haka holowniczego i w wielu przypadkach jest to zdecydowanie tańsze rozwiązanie niż zakup haka używanego.

Jeden komentarz

  1. janek
    28 sierpnia 2018
    Reply

    100% bezpieczeństwo zapewnia jedynie zakup nowego haka holowniczego. W wielu przypadkach okazuje się to wbrew pozorom tańszym rozwiązaniem. Związane jest to przede wszystkim z brakiem potrzeby dokonywania ewentualnych przeróbek, a to znacznie skraca czas montażu. Podobnie sytuacja ma się w przypadku zakupu nowej wiązki do haka holowniczego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 − 2 =