Gwiazdki – czy mówią prawdę?Gwiazdki umieszczone przy nazwie hoteli mają stanowić dla klienta ułatwienie i pomóc mu podjąć decyzję. Kategoryzacja gwiazdkowa określa poziom standardu, jaki posiadają hotele.

Chociaż wydaje się, że zasady są proste, bo im więcej gwiazdek, tym wyższy standard proponowanych przez hotel usług, okazuje się, że pięć gwiazdek nie zawsze oznacza luksusowy standard, a hotel z jedną gwiazdką nie zawsze przypomina ruinę. System gwiazdkowy nie jest uniwersalny, w każdym kraju brane są, bowiem pod uwagę inne kryteria. Gwiazdki przyznaje się za poziom usług, wyposażenie, lokalizację oraz dodatkowe udogodnienia. Najczęściej liczone są w metrach kwadratowych, czyli liczy się metraż pokoi, powierzchni znajdujących się w hotelu pomieszczeń i wielkość obiektu.

W Polsce kontrolę nad jakością hotelowych standardów sprawuje marszałek danego województwa. To on ma prawo do przyznawania oraz odbierania gwiazdek hotelom. Jeśli obiekt, do którego trafimy nie spełnia stawianych przed nim oczekiwań, można domagać się zwrotu kosztów. Pamiętajmy, żeby nie polegać na kategoryzacji, ponieważ jest ona bardzo często myląca. Niekiedy liczba hotelowych gwiazdek jest zaniżana, innym razem zawyżana, dlatego przed podjęciem decyzji w jakim hotelu się zatrzymać najlepiej, po prostu go obejrzeć.

W poszukiwaniach hotelów w większych miasta polskich osobiście polecam korzystać z: http://www.hotelewam.pl/.