Latarka czołowa

Wiele zawodów wymaga oświetlenia pola roboczego przez cały czas trwających na nim prac. Lista ze względu na różnorodność profesji jest długa, ale najistotniejsze jest to, by oświetlenie powierzchni roboczej nie wymagało użycia rąk, a światło padało bezpośrednio tam gdzie jest taka konieczność.

Dzięki latarkom czołowym, montowanym na kasku ochronnym lub bezpośrednio na głowie, można z powodzeniem wykonywać różne czynności nawet przy zupełnym braku innego źródła światła.

Zastosowanie latarki czołowej

W rankingu na najlepsze oświetlenie czołowe francuska firma Petzl znajduje się w czołówce producentów oświetlenia bateryjnego. Jest również liderem w produkcji latarek czołowych i turystycznych, które znakomicie sprawdzają się podczas biwaków, wspinaczek wysokogórskich czy też w speleologii. Przeznaczenie latarek czołowych Petzl nie jest z góry określone; są niezawodne wszędzie tam, gdzie brak światła utrudni skuteczne prace, konieczne do wykonania. Oprócz przeznaczenia turystycznego świetnie odegrają swoją rolę przy naprawie samochodu na nieoświetlonym parkingu, zaopatrzeni w nie ratownicy szybko dotrą do potrzebującego pomocy, rowerzyści trenujący podczas ciemnych wieczorów nie zgubią wytyczonej trasy, a turyści zmierzający do schroniska w porę zauważą niebezpieczeństwo w postaci skalnych rozpadlin, niebezpiecznych występów skalnych lub niewidocznych w ciemnościach rozlewisk wodnych.

Umiejscowienie czołówek

Mocowanie latarki do kasku może być (w specjalnym modelu) za pomocą mocnych zaczepów lub za pomocą elastycznego regulowanego paska – do założenia bezpośrednio na głowę. Regulacja strumienia światła jest kilkustopniowa, co pozwala na ustawienie natężenia promienia do własnych preferencji.

Ceny wybranych modeli

Jeden z najtańszych modeli, ale jednocześnie bardzo trwały, odporny na wiele czynników mechanicznych i atmosferycznych, to latarka czołowa Petzl Tikkina przeznaczona do oświetlania niewielkiego obszaru, o zasięgu do 55 metrów i trójstopniowej skali regulacji promienia kosztuje — w zależności od sklepu — w granicach 70 złotych. Posiada regulowany pasek w różnych kolorach, a polecana jest na biwakach i rodzinnych wycieczkach.

Latarka Czołowa Petzl TIKKINA Hybrid 2017
Latarka Czołowa Petzl TIKKINA Hybrid 2017

Jeden z modeli profesjonalnych to latarka czołowa Petzl NAO+ 750 lm. — dzięki aplikacji mobilnej MyPetzl można wieloma jej funkcjami sterować za pomocą smartfona. Ten model posiada oświetlenie wielowiązkowe, dostosowujące się do oświetlenia powierzchni roboczej. Cena tego urządzenia kształtuje się w granicach 400 złotych.

Latarka Czołowa Petzl NAO + 750lm
Latarka Czołowa Petzl NAO + 750lm

Każda czołówka Petzl została wykonana z myślą o wszechstronnej funkcjonalności i jej bardzo długiego, bezawaryjnego działania.