W laboratoriach chemicznych najczęściej mamy do czynienia z różnymi reakcjami chemicznymi i sprzętem, który służy do przeprowadzania tego typu reakcji. Materiały użyte podczas takich testów muszą być wytrzymałe. Jest go bardzo wiele, ale do najbardziej podstawowego należy pipeta i zlewka.

Pipeta jest prostym sprzętem stosowanym w laboratoriach. Wykonana jest ze szkła lub z tworzywa sztucznego i służy do przenoszenia materiałów płynnych oraz ich odmierzania. Istnieją 3 rodzaje pipet:

  • Pasteura, czyli najprostszy z dostępnych rodzajów i jest to szklana rurka o dolnym odcinku węższym od górnego i jest najczęściej używana jako sprzęt jednorazowego użytku.
  • Miarowa, która jest też zrobioną ze szkła rurką, ale w tym wypadku jest ona bardzo długa, nawet do 1m i posiada na końcu precyzyjne zwężenie. Służy ona do bardzo precyzyjnego odmierzania cieczy, a zbudowana jest z droższego niż w przypadku pipety Pasteura, szkła o niskiej rozszerzalności cieplnej.
  • Ostatnim z nich jest pipeta automatyczna i jest ona specjalnym rodzajem pipety.

Zlewka jest narzędziem płaskodennym i cylindrycznym, które przeznaczone jest do użytku ogólnego. Przypomina ona szklankę, ale jest wykonana ze szkła odpornego na nagłe zmiany temperatur i posiada lekko zaokrąglone połączenie ścianek z dnem. Istnieją też zlewki wykonane z tworzyw sztucznych, ale jest to zdecydowanie rzadziej stosowany materiał. Stosowane są do przygotowywania roztworów, odmierzania ilości substratów, przeprowadzania testów i wielu innych.