Beton z gruszki czy z betoniarki. Który sprawdzi się lepiej?

Betoniarnia Kraków

Betonowe drogi, betonowe fundamenty, podmurówki, filary, podesty, stropy, podłogi i… nie sposób wyliczyć obiektów w których beton nie grałby elementu wiążącego.

Czym jest beton

Samo słowo „beton” sugeruje bardzo twardy materiał – i tak dokładnie jest; to mieszanina cementu, wody oraz kruszywa w odpowiednich proporcjach, dokładnie wyważona i wymieszana.

Rodzaje kruszywa

Najbardziej istotną częścią jest kruszywo – grubość jego ziarna stanowi wykładnik przeznaczenia gotowego produktu – im grubszy wkład tym beton będzie bardziej twardy i stabilny. Kruszywem w betonie może być:

  • piasek,
  • żwir drobny,
  • żwir gruby,
  • odłamki skalne,
  • otoczaki
  • oraz inne, twarde, naturalne kamienie.

Kruszywo w odpowiedniej wielkości w zależności od przeznaczenia końcowego produktu, dosypywane jest pod koniec mieszania podstawowych składników. Trzeba jednakże pamiętać, że jak każdą mieszaninę – również beton należy mieszać według odpowiedniej receptury. Przesadzenie z jakimkolwiek składnikiem skutkuje brakiem spoistości lub nadmiernym chłonięciem wody z otoczenia.

Betoniarka czy gruszka?

Najczęściej, na niewielkich budowach w prywatnych gospodarstwach, beton mieszany jest w urządzeniu zwanym betoniarką. Jest to maszyna elektryczna, rodzaj dużej kadzi ustawionej na stelażu. Część roboczą można przechylać za pomocą wielkiego koła, usytuowanego z boku urządzenia. Przechylenie ma na celu wylanie z wnętrza kadzi gotowej już mieszanki na podstawiony transporter.

Betoniarka to niewielkie urządzenie – by wyprodukować większą porcję betonu musi ona bez przerwy pracować, dlatego, na większe budowy lub przy większym zapotrzebowaniu na gotowy beton warto zakupić go w betoniarni.

Beton przemysłowy zazwyczaj jest lepszy jakościowo od betonu produkowanego w niewielkich urządzeniach. Dokładnie odmierzone składniki oraz specjalnie przesiane kruszywo powodują, że konsystencja gotowego produktu przemysłowego jest dużo bardziej spójna niż produkt wykonany za pomocą mniejszego urządzenia.

Beton przemysłowy, zgodnie z zamówieniem przywożony jest do klienta specjalną ciężarówką-gruszką. Gruszka podczas transportu produktu pozostaje cały czas w ruchu obrotowym, dzięki czemu mieszanina nie ulega związaniu. Po dowiezieniu produktu na miejsce przeznaczenia następuje jego bezpośrednie zaaplikowanie na przygotowany teren. Jeżeli wykorzystana zostaje jednorazowo tylko część betonu, pozostała jest nadal mieszana, aż do momentu jej użycia.

Bądź pierwszą osobą, która zostawi swój komentarz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

18 + 15 =