Pierwszy akumulator samochodowy został zbudowany przez francuskiego fizyka Gastona Plante’a już w 1859 roku. Oczywiście obecnie produkowane akumulatory znacząco różnią się od tego pierwszego modelu, ale nadal bazują na tych samych założeniach konstrukcyjnych. Posiadając samochód każda osoba co jakiś czas musi sprawdzać stan akumulatora, ponieważ bez niego żaden samochód nie odpali. Jak to robić?

Jak kupić akumulator?

Jeśli wymieniamy akumulator w samochodzie warto sprawdzić jaki model jest w nim włożony i kupić akumulator o takich samych parametrach oraz co ważne wielkości, ponieważ akumulatory różnią się przede wszystkim mocą i wielkością. Ważne jest też samo miejsce zakupu. Oczywiście można znaleźć akumulatory też w hipermarketach, ale są one tam sprzedawane rzadko, więc akumulator na półce może leżeć miesiącami i stopniowo ulegać rozładowaniu. Dlatego o wiele korzystniej jest kupić taki sprzęt w sklepie z częściami czy w sklepie specjalistycznym sprzedającym tylko akumulatory. Trzeba też pomyśleć o technologii. Do bardzo starych samochodów najlepiej kupić prosty akumulator, ponieważ najnowsza technologia będzie nie tylko droga, ale może być wręcz niekompatybilna.

Sprawdzanie stanu akumulatora

Jeśli wystąpią pierwsze objawy słabego naładowania akumulatora takie jak przygaszanie świateł czy trudności z włączeniem silnika warto sprawdzić napięcie. Zwłaszcza w wypadku starszych modeli akumulatorów lub też, gdy samochód już przez jakiś czas wykazuje dziwne objawy. Napięcie można zmierzyć w domu przy pomocy multimetru, który można kupić w sklepach z wyposażeniem do samochodów czy częściami samochodowymi. Jeśli napięcie jest niskie warto akumulator naładować, ale jeśli nie chce się naładować lub ponownie szybko się rozładował może to też wskazywać na usterkę.

Czego nie robić z akumulatorem?

Standardowo akumulator służy 2-3 lata, ale niestety można skrócić czas jego użytkowania przez złe eksploatowanie. Przy montażu lub demontażu akumulatora w celu innych napraw ważne jest, aby traktować go delikatnie i nie przewracać go, nie trząść nim czy nie kłaść blisko źródeł ciepła. Nie wolno też akumulatora przeładowywać. Ładując go warto sprawdzać czas i stan naładowania i odłączyć tak szybko jak to wskazane, aby elektrolit w środku się „nie zagotował”.

Bogata oferta obejmująca między innymi akumulatory samochodowe tylko w sklepie Motoszef.pl!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

five × 4 =